Czwartek, 3 lipca 2025

Ekspert radzi: Żywienie bydła a pora roku

2021-08-30 11:40:16 (ost. akt: 2025-07-01 19:08:53)

Autor zdjęcia: Pixabay

Podziel się:

W dzisiejszych czasach trudno szukać zdecydowanych różnic pomiędzy żywieniem bydła w okresie zimowym lub letnim. Oczywiście różnice te będą istotne dla gospodarstw, które utrzymują bydło mleczne na pastwiskach. Jednak dla systemu zadawania pasz PMR, czy też TMR zmiany te będą znikome.
Trzeba jednak pamiętać, że występują zmiany pomiędzy jakością zadawanych pasz, ilością tychże pasz pobranych przez zwierzęta jak również koncentracją składników pokarmowych w każdym kolejnym zebranym pokosem. Całkowite pobranie suchej masy jest wyznacznikiem możliwości produkcyjnych. Im wyższa jest koncentracja białka i energii na każdy kilogram pobranej SM tym wyższa będzie produkcja dobowa. Dla uproszczenia podam, że możliwość pobrania SM wynosi 4% masy ciała dla krów w szczycie laktacji. Krowa mleczna ważąca 650 kg jest w stanie w ciągu doby pobrać 26 kg suchej masy. Pamiętajmy jednak, że są to dane ogólne i między innymi zależą od:
Żywienia w okresie zasuszenia
Fazy laktacji
Struktury fizycznej dawki pokarmowej
Koncentracji włókna pokarmowego
Długości stołu paszowego
Kondycji zwierząt
Stanu zdrowia
Czynników atmosferycznych
Częstości zadawania paszy
Dostępności do poideł
Jakości stanowisk
Systemu utrzymania krów
Samej SM dawki pokarmowej

Dla optymalnego bilansu dawki pokarmowej niezbędna jest wcześniejsza analiza pasz objętościowych dostępnych na gospodarstwie, przynajmniej na podstawowe parametry żywieniowe takiej jak:
sucha masa
NDF, ADF, ADL
białko surowe
włókno surowe
tłuszcz
w przypadku kiszonki z kukurydzy określenie poziomu skrobi
Te podstawowe parametry pozwolą określić na ile i w jaki sposób musimy uzupełnić podstawową dawkę pokarmową o dodatkowe pasze dla uzyskania oczekiwanej produkcji dobowej zwierząt. Krowy mleczne z samych pasz objętościowych są w stanie wyprodukować 18 litrów mleka na dobę. Pozostała cześć bieżącej produkcji musi zostać uzupełniona z dodatkowych pasz. Dla utrzymania wydajności w laktacji warto uzupełniać dawkę w dodatkowe składniki pokarmowe. Dzięki temu umożliwimy zwierzętom dłuższą rentowną produkcją bez pobierania składników pokarmowych z własnego organizmu. Unikniemy chorób metabolicznych, zadbamy o kolejną skuteczną ciążę.
Warto korzystać z porad ekspertów, aby nie opierać się na naszych przypuszczeniach i pozwolić sobie na wyższą i/lub bardziej ekonomiczną produkcję mleka. Każda wydana złotówka na żywienie stada powinna wygenerować wyższy zwrot wydanych środków. Trudno będzie nam samym zbilansować wszystkie parametry pokarmowe dawki do bieżącej produkcji stada, nie myśląc już o wzroście produkcji rocznej naszych sztuk. Należy wystrzegać się zakwaszeń i przekarmień, nie zawsze więcej oznacza lepiej. Częste nadwyżki białka czy zbyt duża koncentracja energii dają zupełnie odwrotne rezultaty. Zachęcamy Państwa do kontaktu z doradcami, aby przeanalizować możliwości produkcyjne Waszych stad.

Piotr Hubert Szybiński Dyrektor Sprzedaży - Dział Bydła, Grupa Agrocentrum

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB