Czwartek, 22 kwietnia 2021

Wrócikowo zaprasza na Dni Pola

2019-06-18 05:46:00 (ost. akt: 2019-06-18 05:47:06) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Dni Pola i Dni Otwarte to już tradycja w kalendarzu zakładów doświadczalnych COBORU w całej Polsce. W tym roku po raz pierwszy zaprezentowana będzie kolekcja roślin bobowatych grubonasiennych z odmianami soi włącznie.

W całej Polsce, w 39 podległych COBORU stacjach lub zakładach doświadczalnych oceny odmian (SDOO/ZDOO) są organizowane imprezy promujące uprawę roślin bobowatych grubonasiennych i soi. W trakcie tych imprez zaprezentowane zostaną innowacje doświadczalne prowadzone w ramach tzw. Inicjatywy białkowej COBORU. W naszym województwie imprezy odbędą się 25 czerwca - Dzień Pola w SDOO we Wrócikowie i Dzień Otwarty w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Ruskiej Wsi oraz 27 czerwca - Dzień Pola w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Rychlikach.
- Na polach doświadczalnych we Wrócikowie, Ruskiej Wsi i Rychlikach można będzie zapoznać się z najnowszymi odmianami gatunków roślin rolniczych takich jak: pszenica ozima i jara, jęczmień ozimy i jary, żyto i pszenżyto ozime, owies, pszenica orkiszowa ozima, rzepak ozimy i jary, len, łubiny żółty i wąskolistny, bobik oraz groch pastewny i jadalny na gleby lekkie. W tym roku po raz pierwszy zaprezentowana będzie kolekcja roślin bobowatych grubonasiennych z odmianami soi włącznie. Większość doświadczeń zbożowych prowadzona jest na dwóch poziomach uprawy. Na poziomie intensywnym będą zaprezentowane najnowsze technologie rolniczej agrotechniki z wykorzystaniem preparatów różnych firm chemicznych - mówi Henryk Pastuszek, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie.

Jak nas poinformował Grzegorz Marciniak, kierownik Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Ruskiej Wsi podczas Dnia Otwartego w ZDOO w Ruskiej Wsi będzie można również zapoznać się z efektami dokarmiania dolistnego niektórych gatunków zbóż i rzepaku. Zwiedzanie poletek doświadczalnych poprzedzone zostanie wykładami, między innymi o Inicjatywie Białkowej COBORU, promującej produkcję białka z rodzimych plantacji roślin strączkowych.
- Zakład Doświadczalny Oceny Odmian w Ruskiej Wsi jest jedną z dwóch filii Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie – oddziału terenowego Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. W naszym Zakładzie na powierzchni 33 ha prowadzona jest towarowa produkcja roślinna, natomiast na powierzchni około 6 ha znajdują się poletka doświadczalne - wyjaśnia Grzegorz Marciniak. - Prowadzone są głównie doświadczenia odmianowe z podstawowymi gatunkami roślin rolniczych. Doświadczenia te to przede wszystkim badania rejestrowe oraz badania w ramach tzw. Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego. W ramach PDO i R próbuje się wyselekcjonować odmiany roślin uprawnych, które najlepiej nadają się do uprawy w warunkach agrometeorologicznych północno-wschodniej Polski. Między innymi w wyniku tych badań powstaje Lista Odmian Zalecanych do uprawy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego - dodaje.

Dni Pola przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych postępem odmianowym: rolników, przedstawicieli instytucji z obszaru infrastruktury rolnictwa, służb doradczych, przedstawicieli sektora hodowlano-nasiennego, skupu surowca i przemysłu paszowego oraz słuchaczy szkół branżowych na różnych poziomach edukacyjnych.
- Wszyscy zainteresowani będą mieli okazję do konsultacji z ekspertem i uzyskania fachowej porady popartej wieloletnim doświadczeniem naukowym. Pytań z pewnością, jak co roku, nie zabraknie. Zachęcam do przyjazdu do naszych stacji we Wrócikowie, Ruskiej Wsi i Rychlikach - zaprasza dyrektor Henryk Pastuszko.
Elżbieta Żywczyk

fot.Dzień Pola 2018 w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie
fot.Archiwum SDOO Wrócikowo

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB