Piątek, 23 kwietnia 2021

W maju orzeczenie Trybunału w sprawie Prawa łowieckiego

2019-04-23 12:00:00 (ost. akt: 2019-04-22 18:06:42)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Podziel się:

Ósmego maja Trybunał Konstytucyjny ma wydać orzeczenie w sprawie konstytucyjności zapisów Prawa łowieckiego, które, według Krajowej Rady Izb Rolniczych, narusza prawo własności rolnika.

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych zapisy Prawa łowieckiego naruszają konstytucyjne prawo własności, pozbawiając rolnika możliwości swobodnego korzystania z własnej ziemi. Zgodnie Prawem łowieckim rolnik, chcąc otrzymywać odszkodowanie za ewentualne straty łowieckie w uprawach, musi zgodzić się na objęcie jego ziemi obwodem łowieckim. Oznacza to także wyrażenie zgody na instalowanie na swoi terenie urządzeń związanych z gospodarką łowiecką.
W Ministerstwie Środowiska od miesięcy trwa proces legislacyjny, mający na celu opracowanie rozporządzenia w sprawie szacowania szkód łowieckich w płodach rolnych. Rozporządzenie powinno było powstać do października ubiegłego roku. W związku z tym, że jeszcze nie powstało, szacowanie strat odbywa się na podstawie uchylonego rozporządzenia.
Ciężko wyrokować, kiedy rozporządzenie zostanie przygotowane przez Ministerstwo Środowiska. Proces legislacyjny może się skomplikować po ogłoszeniu orzeczenia TK. Poprzednie zmiany w prawie łowieckim także były podyktowane wyrokiem Trybunału.

tow

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB