Czwartek, 24 czerwca 2021

NAWOŻENIE UŻYTKÓW ZIELONYCH – WIOSNĄ NIE TYLKO AZOT

2019-02-17 15:02:16 (ost. akt: 2019-02-17 15:07:40)

Podziel się:

Planując wiosenne nawożenie łąk i pastwisk nie należy ograniczać się do podania samego azotu przed ruszeniem wegetacji. Warto zadbać o inne składniki co umożliwi osiągnięcie zadowalających plonów w całym sezonie wegetacyjnym. Gdy na danym użytku nie zastosowaliśmy nawożenia organicznego (np. obornik) warto zastosować wapno. Dostarczając wapń (Ca) możemy również w jednym nawozie wapniowym zaaplikować również magnez lub siarkę oraz mikroelementy. Bardzo dobre efekty daje również dzielona dawka potasu, czyli poza jesienną porcją – wysiew np. soli potasowej wiosną jak i kolejnej części po I czy II pokosie. Świetne efekty w plonowaniu daje również nawożenie siarką za pomocą np. nawozów wapniowo-siarkowych jak i azotowych zawierających siarkę, która znacznie polepsza działanie azotu.

Przyjmuje się, że aż 40% - 50% użytków zielonych (około 1,1 mln ha) jest znacznie zakwaszonych i wymaga natychmiastowego wapnowania. Użytki zielone na glebach kwaśnych słabo plonują, gdyż z runi wypierane są szlachetne gatunki traw i roślin motylkowych (bobowatych drobnonasiennych – lucerna, koniczyny). Natomiast uzyskana z nich pasza ma niską wartość żywieniową, gdyż zawiera mało białka i składników mineralnych.
Zabieg wapnowania na użytkach zielonych jest konieczny, gdy ich odczyn na glebach mineralnych spadnie poniżej pH 5,0, a na glebach organicznych poniżej pH 4,5. Przyjmuje się, że optymalny odczyn łąk i pastwisk na glebach mineralnych powinien wynosić pH 5,5-6,5. Natomiast jeżeli w runi występują rośliny bobowate nie powinien być niższy niż pH 6,0. W przypadku użytków zielonych znajdujących się na glebach organicznych odczyn ich powinien wynosić pH 5,0, a gdy w runi występują rośliny bobowate powinien on wynosić pH 5,3. Obniżenie odczynu łąki czy pastwiska na glebach mineralnych poniżej pH 6,0, a na glebach organicznych poniżej pH 5,3 powoduje zanik roślin motylkowatych w runi.
Wapnowanie użytków zielonych najlepiej wykonać po ostatnim pokosie łąki lub wypasie pastwiska. Najlepszym terminem na przeprowadzenie tego zabiegu jest późna jesień aczkolwiek w przypadku braku takiej możliwości na pewno warto zastosować wapno wczesną wiosną – przyspieszając rozpuszczanie i wnikanie w glebę poprzez zwykle stosowane włókowanie lub posiew użytku różnymi agregatami. W przypadku gleb mineralnych o odczynie bardzo kwaśnym i kwaśnym stosujemy od 0,5 do 3,0 ton CaO/ha, a w przypadku użytków zielonych zlokalizowanych na glebach organicznych stosujemy 1,0 do 2,5 tony CaO/ha co 4-6 lat. Znaczne potrzeby wapnowania wykazują gleby przeznaczone pod przemienne użytki zielone, na których najczęściej wysiewa się mieszanki trawiasto-bobowate i użytkuje się je bardzo intensywnie.
Na rynku istnieje szeroka gama wapien nawozowych. Chcąc dostarczyć głównie wapń na użytki zielone stosuje się zwykle wapno węglanowe miałkie lub coraz częściej w formie granulatu, który umożliwia dokładny i szeroki wysiew, co czyni zabieg wapnowania bardzo szybkim. Często razem z Ca możemy dostarczyć również ważne składniki – magnez (wapna z magnezem) czy siarkę (nawozy siarkowo-wapniowe). Na użytkach zielonych o odczynie zbliżonym do optymalnego możemy zastosować również nawozy zawierające oba te składniki tj. siarczan magnezu lub efektywniejszy kizeryt. Są to jednak nawozy zakwaszające co trzeba wziąć pod uwagę przy dalszym nawożeniu wapnem, a na glebach kwaśnych jest to wręcz szkodliwe stąd wapna z magnezem są optymalnym rozwiązaniem.
Coraz częściej w nawożeniu intensywnych użytków zielonych stosuje się również nawożenie dolistne – makro i mikroelementowe. Powstają gotowe ku temu nawozy. Kwestię tą poruszymy w kolejnych wydaniach Rolniczego ABC.
abs

Ekspert radzi:

Wysokie plony i jakość paszy
Ubiegły suchy rok pokazał, że tylko zadbane pod względem zasobności w składniki jak i składu botanicznego, użytki zielone umożliwiły zgromadzenie odpowiedniej ilości dobrej jakościowo paszy objętościowej na okres żywienia zimowego. Podstawą uprawy jest odpowiedni odczyn gleby. Poza produktami miałkimi jak wapna węglanowe dostarczane luzem polecam szczególnie wapno granulowane POLCALC, które umożliwia szybkie podniesienie pH. Zabieg wapnowania jest łatwy i dokładny dzięki równym granulom, co zdecydowanie wyróżnia ten produkt na rynku już na etapie aplikacji. Do tego dochodzi jakość surowca, rozpuszczalność, reaktywność i przyswajalność przez rośliny. W tej samej najwyższej jakości nowością jest SuperMag, czyli wapno zawierające 42% wysokoreaktywnego węglanu magnezu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, bezdyskusyjnie efektywniejsze jak często stosowane do tej pory dolomity. Bardzo ważną sprawą jest siarka, która między innymi wpływa na przemiany azotu. Warto tutaj zastosować nawóz siarkowo-wapniowy AgroSulCa. to najtańsze źródło siarki, bardzo dobre rozwiązanie na użytki zielone. Pozwala uzyskać wysokie plony, w tym jest to nawóz bardzo skuteczny w uprawie lucerny.
Poza nawożeniem warto zainwestować w wysokiej jakości mieszanki traw i najlepsze odmiany lucern. W tym roku proponujemy kilka nowości z naszej oferty tj. m.in. nowe mieszanki marek DSV i Barenbrug, które dobrze radzą sobie w okresie suszy oraz ogólnie na słabszych stanowiskach. Zapraszam do kontaktu w celu optymalnego doboru mieszanki z naszej szerokiej oferty. Proponujemy również najlepsze odmiany lucern, w tym nasiona otoczkowane, które umożliwiają znacznie lepsze wschody, rozwój i plonowanie.


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB