Czwartek, 24 czerwca 2021

Świńska grypa atakuje!

2019-02-06 09:51:56 (ost. akt: 2019-02-06 09:53:39)

Autor zdjęcia: fot.redakcja

Podziel się:

Coraz więcej pacjentów z terenu województwa warmińsko-mazurskiego ląduje w szpitalach z powodu tzw. świńskiej grypy. Co gorsze pojawiły się kolejne przypadki odry. Aby bronić się przed zarażeniem, inspektorzy Sanepidu apelują, by się szczepić.

Dane publikowane przez olsztyńską Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną nie napawają optymizmem. Już u pięciu pacjentów stwierdzono grypę AH1N1 w Olsztynie. Od końca stycznia, kiedy na tę chorobę zwaną świńską grypą potwierdzono u dwóch pacjentów Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie, pojawiły się trzy nowe zachorowania.
— Na 16 pobranych od pacjentów próbek do badań, które badane były od początku roku 2019 w Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, u 5 osób potwierdzono wirus grypy AH1N1 — podały służby sanitarne z Olsztyna. — To wirus tzw. świńskiej grypy. Przenosi się drogą kropelkową.
Objawy grypy to: wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy, mięśni i stawów, suchy kaszel, brak apetytu, mogą także pojawić się nudności i wymioty lub biegunka.
— Potwierdzenie rodzaju wirusa odbywa się tylko jeśli zostanie wykonany test — czytamy w komunikacie WSSE w Olsztynie. — Początek roku 2019 przyniósł przypadki zakażonych wirusem AH1N1. W ubiegłym roku wśród chorych dominowały zakażenia wirusem grypy typu B. Wówczas na 378 pobranych prób, które trafiły do Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie potwierdzono go u 160 osób, a u 64 inne typy wirusa. Wirus B jest traktowany jest jako mniejsze zagrożenie. Niezależnie jednak od typu wirusa, grypa może być groźna w konsekwencjach powikłań.
Na tym nie koniec zdrowotnych problemów mieszkańców Warmii i Mazur. Potwierdzono bowiem także kolejny, już czwarty w tym roku przypadek odry w województwie. Jak podaje Sanepid, w gminie Lidzbark Warmiński do lekarza z objawami tej choroby zgłosiła się 43-letnia kobieta, obywatelka Polski. Profilaktycznie zaszczepiono dwoje członków jej rodziny.
Wcześniej, w styczniu odra pojawiła się u 3 pacjentów, w tym 2 w Lidzbarku Warmińskim oraz 1 w Olsztynie, wszyscy to obywatele Ukrainy.
Objawy odry to: charakterystyczna wysypka na ciele, gorączka, katar, ból gardła i kaszel, zaczerwienienie oczu, światłowstręt.
Inspektorzy Sanepidu przypominają, że skuteczną formą ochrony przed zachorowaniem na choroby zakaźne, w tym odrę i grypę są szczepienia.

Opr. raz

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB