Czwartek, 13 maja 2021

Mieszkaniec Warmii z Węgierskim Złotym Krzyżem Zasługi

2018-12-20 08:48:50 (ost. akt: 2018-12-20 09:00:04)

Podziel się:

Mieszkaniec powiatu olsztyńskiego, Andrzej Małyszko, otrzymał Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta Węgier. Odznaczenia dokonała Ambasador Węgier w Polsce podczas uroczystości 18 grudnia w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli starosta olsztyński i wójt gminy Stawiguda oraz przedstawiciele wojewody i marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.

W słowie wstępnym ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács nawiązała do 100. rocznicy obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. – Ten rok był dla Polski szczególny. W 1918 roku było dużo pustych krzeseł przy stołach. Doceńmy więc, że dziś możemy wspólnie cieszyć się i świętować. Jesteśmy w przededniu Bożego Narodzenia. Chcemy oderwać się od codziennego szumu i wyróżnić osoby z różnych zakątków kraju - mówiła szefowa węgierskiej misji dyplomatycznej. Jej zastępca, Pál Attila Illés, odczytał treść listu podpisanego przez prezydenta Węgier. – Nadaję panu Andrzejowi Małyszko, członkowi Stowarzyszenia Miłośników Rusi nad Łyną, Węgierski Złoty Krzyż Zasługi w dowód uznania za działalność na rzecz odkrywania pamiątek kultury i historii Węgier na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, i ich prezentację. Budapeszt, 3 sierpnia 2018 roku. János Áder.
Wśród pięciu osób uhonorowanych Węgierskim Złotym Krzyżem Zasługi znalazł się Andrzej Małyszko z Rusi w powiecie olsztyńskim. – To dowód uznania nie tylko mojej pracy, ale także wszystkich ludzi, stowarzyszeń i instytucji działających na rzecz więzów z Węgrami, którzy od setek lat zamieszkiwali na Warmii. Piękna legenda o świętej Kindze mówi o pierścieniu, który wrzuciła do żupy solnej na Węgrzech, po czym udała się do Wieliczki, by wskazać miejsce, w którym dokopano się pokładów soli i skąd wydobyto jej pierścień. Takich klejnotów w naszej wspólnej historii można znaleźć dużo więcej, a na nas spoczywa obowiązek ich odkrywania i utrwalania w naszej pamięci – mówił odznaczony.

W uroczystości wziął udział starosta olsztyński Andrzej Abako, wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz, doradca wojewody warmińsko-mazurskiego Bożenna Ulewicz i dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego Łukasz Bielewski. – Serdecznie gratuluję wyróżnienia i jednocześnie dziękuję za Pańskie zaangażowanie i pracę, dzięki której więcej wiemy o wspólnej historii polsko-węgierskiej. Jestem otwarty na dalszą współpracę i nowe inicjatywy – mówił starosta w rozmowie z laureatem węgierskiego odznaczenia.

Uroczystość w Ambasadzie Węgier była także okazją do rozmowy starosty z szefową misji dyplomatycznej i zaproszenia do odwiedzin powiatu olsztyńskiego. Pani ambasador ciepło zareagowała na przedświąteczny upominek – świecę z wtopionymi kwiatami z warmińskiej łąki, wykonaną przez Tygiel Warmiński z Bukwałdu.

Andrzej Małyszko jest pasjonatem historii lokalnej. Ma na swoim koncie szereg działań na rzecz promocji turystyki regionalnej, a także ocalenia od zapomnienia lokalnych zabytków kultury i historii. Wśród nich jest zebranie danych historycznych na temat dawnych mieszkańców Rusi – węgierskiego szlacheckiego rodu Kalnassy, a następnie doprowadzenie (wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Rusi nad Łyną) do wykonania repliki zabytkowej tablicy dokumentującej pobyt Węgrów na Warmii i odsłonięcia jej w XIV – wiecznym kościele w Bartągu, gdzie spoczywa Andrzej Michał Kalnassy. Z jego inicjatywy została wydana w wersji drukowanej i audio trzyjęzyczna pozycja pt. „Pieśni Polskie Ferdinanda Gregoroviusa – Wiosna Ludów w literaturze europejskiej”. Był też pomysłodawcą otwarcia w Gągławkach Traktu Rodu Kalnassy (2017 r.) Współpracuje z redakcją Głosu Polonii na Węgrzech.
Żródło: Powiat Olsztyński

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB