ROLNICTWO\\\ Spadła liczba wypadków podczas prac wykonywanych w rolnictwie. Najczęściej dochodzi do nich podczas upadków i uderzeń przez ruchome części maszyn.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłosiła komunikat o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych rolników w ciągu trzech kwartałów 2018 roku.
Z najnowszych danych KRUS-u wynika, że zmalała liczba wszystkich wypadków podczas prac wykonywanych w rolnictwie. Wzrosła natomiast liczba wypadków śmiertelnych w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku – z 46 na 58.
Najczęściej dochodziło do nich w województwie lubelskim - 10, mazowieckim- 9, wielkopolskim- 7, podkarpackim - 6.
W województwie warmińsko -mazurskim w porównaniu do tego samego okresu w 2017 r. spadła liczba zgłoszonych wypadków oraz chorób zawodowych.
KRUS zarówno w 2018, jak i w 2017 r. (dane po pierwszych III kwartałach) odnotował w naszym województwie jeden wypadek śmiertelny.
W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. zgłoszono 680 wypadków, z czego 213 zakończono wydaniem decyzji odmownej. W 463 przypadkach wypłacono jednorazowe odszkodowania.
Odnotowano 1 wypadek śmiertelny oraz 39 chorób zawodowych. Dla porównania, w pierwszym kwartale 2018 roku zgłoszono 564 wypadki: 241 zakończone decyzją odmowną i 463 zakończone wypłatą jednorazowego odszkodowania.
Podobnie jak w zeszłym roku odnotowano 1 wypadek śmiertelny, natomiast liczba zgłoszonych chorób zawodowych wzrosła z 39 do 42.
Najczęstszymi przyczynami wypadków były: upadki, pochwycenia lub uderzenia przez ruchome części maszyn, uderzenia, pogryzienia i przygniecenia przez zwierzęta.
Wypadki śmiertelne najczęściej spowodowane były ,,upadkiem osób". Inne, częste przyczyny to: pochwycenie lub uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń, upadek przedmiotu oraz uderzenie, pogryzienie i przygniecenie przez zwierzęta.
W przypadku chorób zawodowych u rolników najczęstszymi przyczynami są choroby zakaźne, w tym głównie borelioza, choroby układu oddechowego, schorzenia nerwów mięśni, a także choroby skórne.
Gospodarstwo rolne jest miejscem, gdzie bardzo łatwo o wypadek. Warto pamiętać, że wszystkie prace w gospodarstwie powinny być wykonywane przez osoby trzeźwe. Maszyny rolnicze powinny mieć osłony na przekładniach, a ich czyszczenie i naprawy można wykonywać dopiero po odłączeniu napędu.
Dzieci powinny przebywać poza strefą pracy maszyn. Nie mogą one również obsługiwać maszyn ani być przewożone na snopkach słomy. Pamiętajmy o odpowiednim oznakowaniu pojazdów rolniczych, a także o wyposażeniu ich w sprzęt gaśniczy oraz apteczkę.
zl
zl
Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając "
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez