środa, 12 maja 2021

Kultura ludowa w pełnej krasie

2018-08-13 10:31:04 (ost. akt: 2018-08-13 10:56:17)

Autor zdjęcia: fot. Monika Kacprzak

Podziel się:

41. Międzynarodowy Jarmark Folkloru w Węgorzewie przeszedł do historii. Ceramika, wiklina, szkło, pachnące chlebem i wędlinami stoiska, kolorowe stroje, ludowa muzyka i tańce, warsztaty i pokazy, to wizytówka węgorzewskiej imprezy.

Jarmark organizowany przez Muzeum Kultury Ludowej to już węgorzewska tradycja.
4 i 5 sierpnia na straganach jak zwykle królowały ludowe rzeźby, hafty, etniczna biżuteria, ceramika, kompozycje z suchych kwiatów, ikony, koronki i wycinanki. Kolorowe stoiska cieszyły nie tylko oczy, zapach pysznego regionalnego jadła przyciągał prawdziwe tłumy. Naturalne miody, podpiwek, swojskie wędliny, pierogi, podlaskie i litewskie chleby jak zwykle cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Warto wspomnieć, że po raz pierwszy jarmark został zorganizowany w 1978 roku. Obecnie jest to największa impreza folklorystyczna w województwie warmińsko-mazurskim.
— Jarmark jest miejscem spotkań twórców z województwa, regionu, całego kraju oraz zagranicy — podkreśla Krystyna Jarosz z działu Archeologiczno-Historycznego Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. — Od 1999 roku jest imprezą międzynarodową. W programie są występy artystyczne solistów oraz zespołów pieśni i tańca oraz kiermasz ludowy wraz z pokazami rzemiosł tradycyjnych.
W tym roku do udziału w imprezie zgłosiło się blisko 190 artystów ludowych i rzemieślników z kraju, oraz około 30 twórców spoza polskich granic. To dzięki nim mieliśmy okazję poznać bliżej kulturę i sztukę ludową, tradycyjne rzemiosła. Jak co roku występy artystów oceniała komisja. Nagrodą była nominacja do występu na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Po przesłuchaniu i obejrzeniu 10 zespołów śpiewaczych, 9 solistów śpiewaków, 5 solistów instrumentalistów, 3 kapel, 3 wykonawców w kategorii folklor rekonstruowany oraz 4 wykonawców w kategorii Mistrz – Uczeń („Duży – Mały”) – jury wyłoniło zwycięzców. W kategorii zespołów śpiewaczych zwyciężył zespół „Prząśniczki” z Kowal Oleckich. W kategorii solistów śpiewaków jury nagrodziło Krystynę Bałdygę – śpiewaczkę z Orzysza. W kategorii solistów-instrumentalistów – Piotra Krupskiego, cymbalistę z Elbląga. W kategorii kapel zwyciężyła Kapela Cymbalistów z Ełku. W kategorii folkloru rekonstruowanego komisja wytypowała zespół „Folkbabeczki” z Pisza, natomiast w kategorii „Duży-Mały" zwyciężyła Michalina Rogińska, cymbalistka z Ełku. W konkursie na ,,Najlepsze prace prezentowane na stoisku” wyróżnienia otrzymali: Anna Bałdyga – tkanina i plastyka obrzędowa, Teresa Buczyńska/Barbara Świerska – frywolitka, Janusz Drapała – rzeźba, Grażyna Dziekońska – plastyka obrzędowa i koronka szydełkowa, Roman Guzek – plecionkarstwo, Agata Jakończuk – haft (makatka kuchenna), Adam Kuźma – garncarstwo, Czesława Lewandowska – koronka szydełkowa, Władysław Murzyn – plecionkarstwo z korzenia, Stanisław Ropiak – wycinaka, „nowelatka”. Chociaż 41. Międzynarodowy Jarmark Folkloru przeszedł już do historii, pozostały wspomnienia, kolorowe zdjęcia i liczne pamiątki. Do zobaczenia za rok!
Monika Kacprzak

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB