Czwartek, 22 kwietnia 2021

Będą mieli więcej energii do pracy nad "białym złotem"

2018-07-18 11:36:07 (ost. akt: 2018-07-18 11:48:55)
Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystości podpisania umowy w Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita w Lubawie Fot. Urząd Marszałkowski

Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystości podpisania umowy w Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita w Lubawie Fot. Urząd Marszałkowski

Podziel się:

Ponad 5 milionów złotych ma wynieść szacunkowy koszt inwestycji, która ma zostać zrealizowana w Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita w Lubawie. Stosowną umowę podpisali prezes Dariusz Sapiński i marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Mleko to białe złoto Warmii i Mazur.
Czysta przyroda regionu warunkuje czystość "wydobycia" tego surowca.
Branża to rozumie i umiejętnie korzysta ze środków europejskich.

Podpisaliśmy dziś umowę na budowę ekologicznej elektrowni konwergencyjnej, która niemal całkowicie zaspokoi potrzeby zakładu Mlekovita w Lubawie — napisał Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, na swoim profilu społecznościowym.

Do podpisania umowy doszło w poniedziałek, 16. lipca, w zakładzie Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita w Lubawie przy ul. Wyzwolenia.
Poza marszałkiem podpis na dokumencie złożył także Dariusz Sapiński, prezes zarządu grupy kapitałowej Mlekovita.
— Projekt zakłada budowę nowej jednostki wytwarzania energii elektrycznej i ciepła — informuje Iwona Rybak Skibniewska, rzecznik urzędu marszałkowskiego. — Inwestycja zostanie zlokalizowana na terenie zakładu w Lubawie i będzie realizowana przez Spółdzielnię Mleczarską Mlekovita samodzielnie — dodaje.

Wartość dofinansowania wyniesie ok. 2 milionów złotych, a szacunkowy koszt całej inwestycji to ponad 5 milionów złotych. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Oś 4 Efektywność energetyczna, Działanie 4.5. Wysokosprawne wytwarzanie energii.

Inwestycja ma charakter proekologiczny i polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w nowoczesnym, wysokosprawnym systemie kogeneracyjnym, który będzie zasilany gazem ziemnym.
System ten pozwoli na wykorzystanie energii chemicznej zawartej w gazie do produkcji jako priorytetowej energii elektrycznej, co umożliwi uniknięcie zakupu energii elektrycznej z sieci (ok. 8200 MWh), a tym samym zmniejszenie ilości paliwa węglowego spalanego w siłowni konwencjonalnej o ok. 4.000 ton rocznie. Budowana jednostka będzie produkowała energię elektryczną i cieplną o łącznej mocy ponad 2.4MW.

Należy dodać, że podczas spotkania marszałek Brzezin wręczył również prezesowi Sapińskiemu Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
bu

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB