środa, 21 kwietnia 2021

Rolnicy i ich rodziny skorzystają ze szczepień

2018-07-12 13:55:28 (ost. akt: 2018-07-12 15:22:00)

Autor zdjęcia: fot.pixabay

Podziel się:

W czerwcu 2018r. Rada Powiatu w Olecku podjęła decyzję o rozpoczęciu realizacji „Programu polityki zdrowotnej w zakresie szczepień ochronnych przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dla mieszkańców powiatu oleckiego na lata 2018-2022”. Dlaczego właśnie taki program? O tym rozmawiamy z Marianem Świerszczem starostą oleckim.

Jakie zagrożenie dla naszych mieszkańców stanowi Kleszczowe Zapalenie Mózgu ( KZM)?

Coraz więcej jest kleszczy zarażonych boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. Zarażenie wirusem KZM następuje zaraz po ukąszeniu przez zarażonego kleszcza. Podczas, kiedy zarażenie wirusem boreliozy następuje dopiero po wielu godzinach. Powikłania przebytego KZM mogą przybierać postać porażeń, niedowładów, zaniku mięśni i uszkodzenia móżdżku, a także wywoływać bóle głowy, czy obniżoną zdolność do pracy, męczliwość, zaburzenia snu,… Powikłania takie powodują niepełnosprawność u ludzi.
Kilka lat temu radosny, pełny życia i planów na przyszłość chłopak z Pisza został zarażony KZM po ukąszeniu przez kleszcza. Niestety dziś ma czterokończynowe porażenie.

Do kogo będzie adresowany program?

Program polityki zdrowotnej adresowany jest do pracowników rolnych oraz ich rodzin, domowników, w tym dzieci i osób przebywających lub zamieszkujących gospodarstwa rolne (ubezpieczonych w KRUS, którzy dotąd nie otrzymali szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu). Program został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Opinia pozytywna pozwala nam podjąć realizację tego programu. Można ją było uzyskać tylko kierując działania do jednej z grup największego ryzyka, tj. np. rolników. Teraz możemy przeznaczać na jego realizację środki publiczne.

Dlaczego program zawiera również szczepienia przeciw KZM?

Profilaktyka to wyłączny sposób na uniknięcie powikłań choroby. Działania profilaktyczne przeciw KZM skupią się głównie na noszeniu odzieży ochronnej, stosowaniu repelentów odstraszających kleszcze, obserwacji całego ciała po możliwej ekspozycji na ukłucie kleszcza oraz jak najszybsze fachowe usunięcie kleszcza ze skóry, a także niespożywaniu niepasteryzowanego mleka. Jednak najskuteczniejszą metodą profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu są szczepienia zalecane w Programie Szczepień Ochronnych Ministerstwa Zdrowia, ze szczególnym wskazaniem osób z grup podwyższonego ryzyka np. rolników.

https://preview.ibb.co/jxZm98/DSC_8880.jpg

Jakie działania zostaną podjęte w ramach programu?

Edukacją zdrowotną w ramach programu chcemy objąć jak największą grupę mieszkańców tzn. nie tylko osoby z grupy z podwyższonego ryzyka, tj. rolników. Będziemy organizować otwarte spotkania informacyjno - edukacyjne z mieszkańcami na terenie powiatu oleckiego: w szkołach, urzędach, w świetlicach wiejskich,… Przeprowadzona zostanie kampania edukacyjna za pośrednictwem: ulotek, plakatów, stron internetowych, regionalnego radia, portali społecznościowych oraz gazet.

Ponadto w okresie trwania programu, tj. od 2019 r. od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30 – 15.30 uruchomiony zostanie numer telefonu w Starostwie Powiatowym w Olecku, pod którym zainteresowani będą mogli uzyskać szczegółowe informacje, dotyczące realizowanego programu zdrowotnego.

Kto będzie finansować program?

Osoby uczestniczące w programie nie będą ponosić żadnych kosztów. Powiat poniósł dotychczas koszt opracowania programu. Natomiast realizacja jego finansowana będzie ze środków powiatu i gmin. Powiat poniesie koszt przeprowadzenia kampanii edukacyjno – informacyjnej i 30% kosztów szczepienia mieszkańców. Gmina, która przystąpi do realizacji programu poniesie koszt 70% szczepienia swojego mieszkańca.

Czy wszystkie gminy przystąpiły do realizacji tego programu?

W lipcu b.r. przekazałem program do 4 gmin z terenu powiatu oleckiego. We wrześniu zorganizuję spotkanie z przedstawicielami gmin i innymi partnerami, którym zostaną przedstawione szczegółowe informacje dotyczące sposobu realizacji programu. Mam nadzieję, że wówczas gminy podejmą decyzję o przystąpieniu do jego realizacji.

Jaki główny cel przyświeca temu programowi?

Zmniejszenie zapadalności na kleszczowe zapalenie mózgu wśród rolników i osób zamieszkujących gospodarstwa rolne oraz uczestniczących w pracach, zamieszkujących Powiat Olecki.Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. KaKA #2536001 | 83.28.*.* 13 lip 2018 20:15

    Brawo! Powinno być w całym kraju ;D

    ! - + odpowiedz na ten komentarz