Z powodu suszy zagrożone są uprawy we wszystkich 116 gminach Warmii i Mazur. Polskie Stronnictwo Ludowe apeluje do samorządów i rządu o pomoc dla rolników.
Takiej suszy nie było w Polsce od lat. A tegoroczna jest tym bardziej dotkliwa, bo zaczęła się już w czerwcu podczas wczesnej wegetacji roślin. Klęską żywiołową zagrożone są uprawy we wszystkich 116 gminach Warmii i Mazur. Polskie Stronnictwo Ludowe apeluje do samorządów i rządu o pomoc poszkodowanym rolnikom.
— Wystosowaliśmy już pisma do wójtów, burmistrzów i prezydentów z prośbą o zwolnienie poszkodowanych gospodarstw z podatku rolnego, a co najmniej o rozłożenie podatku na raty — poinformowała wczoraj Urszula Pasławska, posłanka PSL. — Żeby gminy nie poniosły z tego tytułu zbyt dużych strat, zwrócimy się do premiera Morawieckiego i ministra rolnictwa Ardanowskiego z petycją o wypłatę rekompensat samorządom zaangażowanym w pomoc rolnikom — dodała.
Zdaniem PSL rząd powinien też zobligować wojewodów do niezwłocznego oszacowania strat, aby rolnicy mogli jak najszybciej dostać odszkodowania. — Wsparcie musi być konkretne, najlepiej w postaci dopłat do hektara upraw zniszczonych przez suszę. Pomysły w rodzaju ulg w KRUS problemu nie rozwiążą — dodała Pasławska.
I podkreśliła, że sprawa nie dotyczy tylko rolników, ale nas wszystkich, bo tegoroczne plony zapowiadają się o co najmniej 30 proc., a w przypadku zbóż nawet o 90 proc. niższe niż zazwyczaj. To z kolei może doprowadzić do lawinowego wzrostu cen żywności.
21 czerwca w Sejmie ludowcy złożyli też wniosek o powołanie komitetu inicjatywy ustawodawczej zbierającego podpisy pod projektem „Emerytura bez podatku”. Dzięki temu świadczenia seniorów wzrosłyby nawet o 20 proc.
am
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez