Czwartek, 22 kwietnia 2021

Z harmonogramu PROW - Kasa dla młodych i na grupy producentów

2018-04-22 17:00:12 (ost. akt: 2018-04-22 17:06:50)
W dniach 1 czerwca — 31 lipca będzie można wnioskować o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach działania „Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów”

W dniach 1 czerwca — 31 lipca będzie można wnioskować o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach działania „Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów”

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

Realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przyniesie wkrótce nowe nabory wniosków o wsparcie. Na co będzie można pozyskać kasę jeszcze w II oraz III kwartale tego roku?

Harmonogram planowanych naborów przewidywał na marzec przyjmowanie aplikacji o dotację z poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” — typ operacji „Restrukturyzacja małych gospodarstw”. W tym terminie ostatecznie nabór nie został zrealizowany, ale trzeba go oczekiwać w najbliższym czasie.

W maju ma ruszyć przyjmowanie wniosków w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” — typ operacji „Premie dla młodych rolników”.

Ponadto do połowy maja potrwa nabór wniosków w zakresie „ochrony ekosystemów i efektywnego gospodarowania zasobami naturalnymi” (wnioski będzie można składać jeszcze w terminie 25 dni kalendarzowych po 15 maja, jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1 proc. należnej kwoty). Chodzi tu o działania: „Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów” (premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa, pierwsza premia pielęgnacyjna do gruntów z sukcesją naturalną), „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne”, „Rolnictwo ekologiczne” oraz „Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW)”.

Do tego w dniach 1 czerwca — 31 lipca będzie można wnioskować o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach działania „Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów”.

Czerwiec będzie też miesiącem, gdy zaczną się nabory w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” oraz poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” — typ operacji „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”. Zostanie wówczas uruchomiony drugi tegoroczny nabór na tzw. modernizację gospodarstw — tym razem w ramach komponentów A, B, C (czyli np. modernizację budynków gospodarczych czy inwestycje w hodowle bydła i trzody).

Z kolei we wrześniu mają być prowadzone nabory na operacje typu: „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”, „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” oraz — prawdopodobnie — „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”.
Dk

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 4 (331) kwiecień 2018
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB