Czwartek, 13 maja 2021

Dobry sołtys to prawdziwy skarb!

2018-03-15 05:40:44 (ost. akt: 2018-03-15 05:38:21)
Marian Rucki: To ludzie zdecydowali, żebym bym sołtysem. A ja po prostu staram się być... normalnym

Marian Rucki: To ludzie zdecydowali, żebym bym sołtysem. A ja po prostu staram się być... normalnym

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Podziel się:

Warmia i Mazury mają dobrych sołtysów. A nawet bardzo dobrych! A dobry sołtys to prawdziwy skarb dla wsi. Zawalczy o nową drogę, wysłucha i zintegruje mieszkańców. Każdy chce dać swoim mieszkańcom wszystko, co najlepsze.

— Ja mówię ludziom: dajcie szansę innym, ja już dwa razy wygrałem — śmieje się Marian Rucki, sołtys Gajewa w gminie Giżycko. To właśnie panu Marianowi dwukrotnie przypadł tytuł SuperSołtysa powiatu.

To on dba, żeby mieszkańcy mieli nowe drogi i oświetlenie. To dzięki niemu dzieci z Gajewa i okolic bawią się na mikołajkach. — To ludzie zdecydowali, żebym bym sołtysem. A ja po prostu staram się być... normalnym — mówi i dodaje, że mikołajkowa zabawa dla najmłodszych stała się prawdziwym hitem we wsi.

Największym atutem Henrykowa w gminie Orneta są przepiękne okolice i przyroda. A sołectwo Henrykowo słynie z przedsiębiorczych mieszkańców, którzy nie narzekają, a przejmują sprawy w swoje ręce. Sołtys Henrykowa ma 27 lat i ogromną energię do pracy.

— Czy swoją pracę trzeba lubić? Ależ tak! Powiedziałbym nawet, że kochać. I cieszyć się, że są mieszkańcy, którzy chcą i angażują się w życie miejscowości — przyznaje sołtys Emil Rońda.
I podkreśla, że chce pokazać, że na wsi można żyć wygodnie i nowocześnie. Prężnie działa tu świetlica wiejska. W ubiegłym roku odbyły się dożynki powiatowe, po raz pierwszy w historii wsi. Co roku odbywają się też Dni Henrykowa.

Jacek Świniarski ma 37 lat, żonę i dwójkę dzieci. Jest sołtysem w maleńkiej wsi Kumajny, również w gminie Orneta. Twierdzi, że społecznikiem był od zawsze. I zawsze można było na niego liczyć.

W Kumajnach jest zaledwie 20 domów, ale nikt się nie nudzi. — Mamy i plac zabaw, i siłownię na świeżym powietrzu — mówi z dumą Jacek Świniarski. — Jest gdzie się spotkać. Przed nami jeszcze masa innych inwestycji. Najważniejszą z nich jest remont dróg.

Przepis na Supersołtysa 2018 ma prosty. — Trzeba być życzliwym i zawsze otwartym do ludzi. Bo oni przychodzą z różnymi problemami. Chcą nowych dróg, ale chcą także porozmawiać o życiu. Trzeba znaleźć dla nich czas.

Czesław Janczewski jest sołtysem Mikosz w gminie Pisz. O sołtysowaniu mógłby książkę napisać, bo na jej czele stoi od... 30 lat. Skromnie mówi, że na co dzień dba po prostu o wioskę i swoich mieszkańców. Sołtys chce zrobić wszystko, żeby w Mikoszach stanęła świetlica. Planuje także budowę kanalizacji i wodociągu.

— Bycie sołtysem to misja i poświęcenie — tak z kolei swoją rolę definiuje Lech Hermanowicz, sołtys Stegi Małej w gminie Górowo Iławeckie. Na czele wsi stoi drugą kadencję. — Ludzie głosują na mnie w tym konkursie? To bardzo ważne. To znaczy, że mnie doceniają! — nie kryje radości sołtys. — Własnymi rękami koszę miejscowość i porobiłem kwietniki. Zadbałem, żeby odnowić plac zabaw, ławeczki porobiłem — opowiada.

Dużym powodzeniem cieszy się organizowany przez niego Dzień Dziecka. Jak mówi pan Lech, w ubiegłym roku bawiło się aż 80 dzieci z czterech sołectw. — Ten dzień to nie tylko gry i zabawy! Co roku zapraszam gości, którzy nauczą czegoś dzieciaków. Byli strażacy, którzy pokazywali jak się ratuje człowieka z wypadku — mówi Hermanowicz.
at, Kajot, and

Plebiscyt SuperSołtys 2018

Tytuł SuperSołtysa 2018 danego powiatu otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów. Kolejnym dwóm kandydatom z największą liczbą głosów zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa. Sołtys, który uzyska największą liczbę głosów w regionie, otrzyma tytuł SuperSołtysa 2018 Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa.

W 2017 roku plebiscyt wygrał Jerzy Głowacki SuperSołtys 2017 województwa warmińsko-mazurskiego, sołtys Frygnowa z powiatu ostródzkiego w gminie Grunwald. Laureatów wybrali w głosowaniu czytelnicy „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego”
Fot. Beata Szymańska
W 2017 roku plebiscyt wygrał Jerzy Głowacki SuperSołtys 2017 województwa warmińsko-mazurskiego, sołtys Frygnowa z powiatu ostródzkiego w gminie Grunwald. Laureatów wybrali w głosowaniu czytelnicy „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego”

Głosowanie na kandydatów trwało od 29 stycznia do piątku 9 marca, do godziny 23.59. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali w piątek 16 marca w Olsztynie. Plebiscyt jest organizowany po raz trzeci.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB