Piątek, 23 kwietnia 2021

Zatrudnianie cudzoziemców po nowemu

2018-02-13 17:00:58 (ost. akt: 2018-02-13 13:22:18)
Obywatelom sześciu państw — Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy — przysługuje kilka ułatwień związanych z procedurą uzyskania zezwolenia na pracę sezonową w Polsce

Obywatelom sześciu państw — Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy — przysługuje kilka ułatwień związanych z procedurą uzyskania zezwolenia na pracę sezonową w Polsce

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Podziel się:

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące zatrudniania w Polsce cudzoziemców do pracy sezonowej. Mają one zapobiec nadużyciom w korzystaniu z zezwoleń na pracę i oświadczeń oraz usprawnić zarządzanie migracjami zarobkowymi.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, praca sezonowa może być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym w sektorach: rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka, w ramach działalności uznanych za sezonowe (są one wymienione w rozporządzeniu wykonawczym Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie podklas działalności według klasyfikacji PKD, w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca). Aby móc ją wykonywać, trzeba będzie uzyskać zezwolenie na pracę sezonową. Wniosek o wydanie dokumentu składa w powiatowym urzędzie pracy pracodawca, dołączając do niego dowód dokonania wpłaty w wysokości 30 zł. Zezwolenie wydaje starosta.

Obywatelom sześciu państw — Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy — przysługuje kilka ułatwień związanych z procedurą uzyskania zezwolenia. Są oni zwolnieni z tzw. testu rynku pracy, mają możliwość uzyskania wpisu wielosezonowego (do trzech lat), a także powierzenia im pracy innej niż sezonowa na okres do 30 dni (z wyjątkiem pracowników tymczasowych).

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, uzyskanie nowego zezwolenia na pracę sezonową nie jest konieczne w przypadkach: zmiany siedziby lub miejsca stałego pobytu, nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi; przejęcia zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę; przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę; a także zawarcia przez podmiot powierzający wykonywanie pracy i cudzoziemca umowy o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej.

Szczegółowe informacje na temat nowych przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców do pracy sezonowej są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej — http://mpips.gov.pl/ — w dziale „Zatrudnienie cudzoziemców”.
KN

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 2 (329) luty 2018

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB