Piątek, 3 lipca 2020

W Leuven, w Belgii o odmianach klimatycznie inteligentnych — już 20 i 21 marca

2018-01-28 16:00:03 (ost. akt: 2018-01-28 14:29:59)
Ostatnie spotkanie uczestników projektu w Oeiras, w Portugalii, 27-28 marca 2017 roku — EU COST Action FA1306 – The quest for tolerant varieties: phenotyping at plant and cellular level. The 3rd general meeting, Oeiras, Portugal March 27-28, 2017

Ostatnie spotkanie uczestników projektu w Oeiras, w Portugalii, 27-28 marca 2017 roku — EU COST Action FA1306 – The quest for tolerant varieties: phenotyping at plant and cellular level. The 3rd general meeting, Oeiras, Portugal March 27-28, 2017

Autor zdjęcia: Stanisław M. Weidner

Podziel się:

By sprostać obecnym wyzwaniom, zarówno odmiany jak i techniki uprawy, a nawet gatunki roślin, będą musiały być dobierane w odmienny sposób dla każdego regionu lub obszaru agroekologicznego, tak by zapobiegać stratom plonów powodowanym w przyszłości przez stresy abiotyczne.

Strategie ukierunkowane na łagodzenie skutków stresu do tej pory koncentrowały się na doskonaleniu technik uprawy. W obliczu coraz częściej występujących ekstremalnych zjawisk pogodowych, w przyszłości celem hodowców roślin, nawet w przypadku obszarów z uprawami roślin wysokoplennych, powinno stać się tworzenie odmian bardziej odpornych na rozmaite skrajne czynniki środowiskowe. To zaś może zmusić do zaakceptowania nieco niższych, lecz średnio bardziej stabilnych plonów rocznych.

Jednym z długofalowych rozwiązań jest zbadanie zasobów genetycznych należących do lokalnych odmian oraz dzikich gatunków, które zostały zgromadzone w bankach genów na całym świecie, celem zaś jest wyszukanie cech, które umożliwią skuteczne zmierzenie się z negatywnymi skutkami oddziaływania zmian klimatycznych na plony roślin i bezpieczeństwo żywnościowe.

Takie są zamierzenia programu unijnego COST Phenomen-ALL — w poszukiwaniu odpornych odmian. W ramach programu organizowane są spotkania, które gromadzą osoby pochodzące z różnych środowisk zainteresowane tym zagadnieniem.

Zaangażowane we wspólny projekt jednostki badawcze zachęcają do przyłączenia się do tych poszukiwaniach i do udziału w końcowym spotkaniu w ramach programu, które odbędzie się w Leuven, w dniach 20 do 21 marca 2018.

Więcej o fenotypowaniu w tworzeniu lepszych roślin uprawnych w przyszłości na http://rolniczeabc.pl/487401,Fenotypowanie-w-tworzeniu-lepszych-roslin-uprawnych-w-przyszlosci.html#axzz55U6sWjqu/ i na stronie http://phenomen-all.eu/


Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 1 (328) styczeń 2018

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB