Niedziela, 28 lutego 2021

Zmiany w dopłatach bezpośrednich — eWniosekPlus

2018-01-20 18:00:45 (ost. akt: 2018-01-20 08:58:29)
Wnioski w formie elektronicznej mają być składane za pomocą zupełnie nowej aplikacji eWniosekPlus, która od 15 marca ma być dostępna na stronie internetowej ARiMR

Wnioski w formie elektronicznej mają być składane za pomocą zupełnie nowej aplikacji eWniosekPlus, która od 15 marca ma być dostępna na stronie internetowej ARiMR

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Podobnie jak w poprzednich latach Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 15 marca rozpocznie przyjmowanie wniosków o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

W przyjętym przez Radę Ministrów projekcie ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw wprowadzono kilka istotnych zmian w porównaniu z kampanią 2017 r.

Zgodnie z przyjętym projektem wprowadzona zostaje zasada zgodnie z którą od 2018 roku wszystkie wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) składane będą w formie elektronicznej, gdyż taki wymóg od bieżącego roku wprowadziła Komisja Europejska. Ponadto w projekcie ustawy zaproponowano utrzymanie do 2020 r. dotychczasowego rozwiązania, tj. do wszystkich rolników, którzy ubiegali się o wsparcie bezpośrednie w ubiegłym roku zostaną wysłane w formie papierowej spersonalizowane, wstępnie wypełnione wnioski wraz z materiałem graficznym. Ma to na celu stopniowe przygotowywanie rolników do składania wniosków o przyznanie płatności w formie elektronicznej oraz przypomnienie im o zbliżającym się terminie składania wniosków.

Wnioski w formie elektronicznej mają być składane za pomocą zupełnie nowej aplikacji eWniosekPlus, która od 15 marca ma być dostępna na stronie http://arimr.gov.pl/. Aplikacja ta ma być łatwa w obsłudze i ma w prosty i przystępny sposób przeprowadzić rolnika przez wszystkie etapy wypełniania wniosku i materiałów graficznych a w efekcie pozwoli na szybkie i bezbłędne złożenie wniosku o przyznanie płatności. W trakcie pracy z aplikacją podczas wypełniania wniosku na bieżąco wyświetlane będą wskazówki w zakresie uzupełniania pól i dołączania wymaganych załączników oraz komunikaty o stwierdzonych brakach lub błędach we wniosku.

https://m.wm.pl/2016/03/orig/0000095593-mp-otbr-6928v2-297918.jpg

Kolejną istotną zmianą, która zostanie wdrożona jest wprowadzenie możliwości składania zamiast wniosku o dopłaty bezpośrednie oświadczenia. W oświadczeniu rolnik ma potwierdzić, że w bieżącym roku w porównaniu do roku poprzedniego w jego gospodarstwie nie nastąpiły żadne zmiany, które miałyby wpływ na treść składanego wniosku. Oświadczenia będą mogli składać wyłącznie rolnicy, których gospodarstwo nie przekracza 10 ha. W związku z tym, oświadczenie będą mogli złożyć rolnicy którzy w 2017 r. wnioskowali wyłącznie o jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu, zalesianie gruntów rolnych oraz innych niż rolne (PROW 2007-2013), inwestycji w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów (PROW 2014-2020) oraz płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW). W ocenie ministerstwa rolnictwa takie oświadczenia może złożyć 300-500 tys. osób. Oświadczenia będzie można składać w biurach powiatowych ARiMR od 15 lutego do 14 marca.

Podobnie jak w poprzednich latach pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie służą rolnikom pomocą w wypełnianiu wniosków o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

mgr inż. Rafał Sobolewski, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 1 (328) styczeń 2018

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB