Piątek, 23 kwietnia 2021

Szykuje się nowa ustawa. 300 zł miesięcznie za pracownika sezonowego?

2017-11-24 11:30:46 (ost. akt: 2017-11-24 09:17:25)
W 2018 roku po wprowadzeniu nowych przepisów za pracownika sezonowego trzeba będzie zapłacić około 300 zł podatku

W 2018 roku po wprowadzeniu nowych przepisów za pracownika sezonowego trzeba będzie zapłacić około 300 zł podatku

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Podziel się:

Polski rząd przygotowuje się do przyjęcia ustawy, w myśl której rolnicy zatrudniający pracowników sezonowych będą płacili za nich podatek ryczałtowy w wysokości około 300 zł miesięcznie. Bardzo możliwe, że będzie on obowiązywać już w przyszłym sezonie letnim.

Prace nad projektem koordynuje szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Jak wskazywał w wypowiedziach dla Polskiej Agencji Prasowej, wprowadzenie nowych regulacji ma na celu przede wszystkim umożliwienie rolnikom legalnego zatrudniania pracowników sezonowych przy płaceniu w związku z tym niewielkiego podatku oraz zabezpieczenie zatrudniającego przed takimi nieprzewidzianymi okolicznościami, jak na przykład wypadek pracownika. Przy okazji ma zostać rozwiązany problem rejestracji pracowników z zagranicy — istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Henryk Kowalczyk chciałby, aby rząd przyjął projekt ustawy do końca roku. Przewiduje, że w najbliższym sezonie letnim zapisane w niej przepisy będą już obowiązywać.

W przygotowaniu jest też zmiana ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw, dzięki której rolnicy będą mogli podpisywać z osobami pomagającymi im przy zbiorach nowy rodzaj umowy cywilno-prawnej — umowę o pomocy przy zbiorach. Ma być ona zawierana na okres maksymalnie 90 dni w ciągu roku kalendarzowego. Sygnujący ją pomocnik będzie w tym czasie objęty ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim (zyska prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu tych ubezpieczeń), zaś zatrudniający go rolnik będzie zobowiązany do uiszczania za niego składek.

Ze swoich dochodów pomocnik będzie się później rozliczał na formularzu PIT-8C, który będzie musiał złożyć w urzędzie skarbowym do końca lutego następnego roku podatkowego. W zamyśle ustawodawcy wprowadzane zmiany mają zwiększyć ochronę rynku pracy i ograniczyć stosowanie przy pracach sezonowych umów o dzieło.

Krzysztof Napierski
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 11 (326) listopad 2017Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB