środa, 21 kwietnia 2021

Dotacje na maszyny? Nabór w I kwartale 2018 r.

2017-09-25 18:00:03 (ost. akt: 2017-09-25 16:05:12)
Od 28 września do 27 października rolnicy będą mogli ubiegać się o kasę w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” typ operacji „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”

Od 28 września do 27 października rolnicy będą mogli ubiegać się o kasę w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” typ operacji „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaktualizowało niedawno harmonogram planowanych do uruchomienia do końca 2018 r. naborów wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Przedstawiamy terminy tych najważniejszych dla rolników.

Na wrzesień br. zaplanowano trzy takie nabory wniosków o dofinansowanie. Jeden dotyczy kwestii ochronnych dla produkcji. Chodzi o poddziałanie „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” — typ operacji „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”.

Nabór ruszył 4 września. Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi, mogą składać w ARiMR (w oddziałach regionalnych osobiście, pocztą bądź za pośrednictwem biur powiatowych) wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa do 18 dnia bieżącego miesiąca.

W związku m.in. z nawałnicami, które w sierpniu dotknęły Polskę — jak zapewnia ARiMR — w tym roku przewidywane są kolejne nabory wniosków o takie wsparcie. „Planuje się, że będą one ogłaszane cyklicznie tak, aby umożliwić ubieganie się o pomoc finansową jak największej liczbie rolników poszkodowanych w tegorocznych kataklizmach. Zatem rolnicy, którzy nie zdążą złożyć wniosku w tym naborze, będą mogli ubiegać się o pomoc w kolejnym” — zapewnia Agencja.
Wsparcie dotyczy strat (co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie, potwierdzonych przez komisję powołaną przez wojewodę) spowodowanych przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna.

Na grupy producentów


Drugi nabór jest związany z poddziałaniem „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” — typ operacji „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”. Przyjmowanie wniosków odbędzie się tu w dniach od 25 września do 24 października.

Natomiast od 28 września do 27 października rolnicy będą mogli ubiegać się o kasę w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” typ operacji „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”.
Co ciekawe, wszystkie te trzy nabory są również zaplanowane na trzeci kwartał roku 2018.

Wracając jednak do tego roku, na październik br. (ale także na II i IV kw. 2018 r.) przewidziano przyjmowanie wniosków o wsparcie przy być może kluczowym dla przyszłości wielu gospodarstw działaniu. To „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”, czyli podmiotów, które z powodzeniem funkcjonują na Zachodzie, a w Polsce nadal należą do rzadkości.

Październik br. będzie też czasem na realizację poddziałania „Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości” — typ operacji „Wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości” (powtórka nastąpi w II i IV kw. 2018 r.).

Na zalesianie i przetwórstwo


W nowym harmonogramie PROW określono w dwóch przypadkach konkretne terminy naborów na rok 2018. W zakresie „ochrony ekosystemów i efektywnego gospodarowania zasobami naturalnymi” odbędzie się on w dniach 15 marca — 15 maja (wnioski będzie można składać jeszcze w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie, jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1 proc. należnej kwoty). W grę wchodzą tu działania: „Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów” (premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa, pierwsza premia pielęgnacyjna do gruntów z sukcesją naturalną), „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne”, „Rolnictwo ekologiczne” oraz „Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW)”.

Natomiast w dniach 1 czerwca — 31 lipca 2018 r. będzie można wnioskować o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach działania „Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów”.

Jeśli chodzi o „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” — typ operacji „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych”, o dofinansowanie rolnicy będą mogli się starać w IV kwartale 2018 r. (zakłady przetwórcze — w I kw.).

Dla młodych i na modernizację


Bardzo „gorąco” zapowiada się I kwartał przyszłego roku. Wówczas należy się spodziewać naborów na najpopularniejsze wśród rolników obszary wsparcia PROW. I tak, ruszy przyjmowanie wniosków w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” — typ operacji „Premie dla młodych rolników”.

Będzie też można wystąpić z wnioskiem w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” — typ operacji „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” oraz poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” — typ operacji „Restrukturyzacja małych gospodarstw” (nie dotyczy to gospodarstw, które prowadzą produkcję trzody chlewnej, na obszarach wyznaczonych w związku ze zwalczaniem choroby ASF).

Największe zainteresowanie rolników budzi jednak zawsze możliwość uzyskania dofinansowania na budynki, maszyny i urządzenia. Dzieje się to w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” — typ operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Nabór wniosków w „obszarze D”, czyli dotyczącym sprzętu, zaplanowany jest na I kwartał 2018 r. Natomiast pozostałe „obszary A, B, C” będą realizowane w kwartale II.

Dariusz Kucman
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 9 (324) wrzesień 2017

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB