Wtorek, 2 czerwca 2020

Zaliczki dla rolników od 16 października

2017-09-19 14:00:51 (ost. akt: 2017-10-16 09:30:17)
Zgodnie z zapowiedziami, zaliczki na poczet płatności bezpośrednich za rok 2017 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mogła wypłacać od 16 października

Zgodnie z zapowiedziami, zaliczki na poczet płatności bezpośrednich za rok 2017 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mogła wypłacać od 16 października

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

W końcowej fazie procedowania jest projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2017 r. Wkrótce dokument zostanie podpisany przez szefa resortu.

Zobacz także: Kurs euro do wyliczenia dopłat nieco niższy niż rok temu Do wyliczenia dopłat przyjęto kurs 4,3042 zł w ubiegłym roku kurs był nieco wyższy i wynosił 4,3192 zł za 1 EUR Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności. W Polsce zawsze do wyliczenia stawek...
Zgodnie z zapowiedziami, zaliczki Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mogła wypłacać od 16 października. W projekcie rozporządzenia potwierdzono także, że ich wysokość wyniesie — podobnie jak w zeszłym roku, kiedy uruchomiono je po raz pierwszy — 70 proc. danej należnej płatności.

Do wyliczenia dopłat przyjęto kurs 4,3042 zł w ubiegłym roku kurs był nieco wyższy i wynosił 4,3192 zł za 1 EUR. Całkowita kwota przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2017 r. wyniesie blisko 14,7 mld złotych.

Zgodę na maksymalny dopuszczony unijnym prawem poziom zaliczek wydała Komisja Europejska z uwagi na niekorzystne dla rolników zjawiska atmosferyczne, jakie wystąpiły w Polsce.

„W I połowie 2017 r. znaczna część gospodarstw rolnych w Polsce doświadczyła trudności ekonomicznych, w szczególności w związku z wystąpieniem przymrozków wiosennych, suszy oraz zagrożeń epizootycznych, które w istotny sposób wpłynęły na pogorszenie zdolności gospodarstw do realizacji zobowiązań. Okoliczności te stanowią przesłankę do wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2017 r.” — czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, znajdującego się już w fazie opiniowania.

Warto dodać, że jesienne zaliczki na pewno będą też bardzo ważnym zastrzykiem gotówki dla wielu gospodarstw poszkodowanych w wyniku przejścia przez Polskę w sierpniu nawałnic.

Dariusz Kucman
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 9 (324) wrzesień 2017


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB