Czwartek, 22 kwietnia 2021

Lawendowe żniwa rozpoczęte

2017-07-10 10:12:57 (ost. akt: 2017-07-10 10:25:18)
Lawendowe żniwa potrwają jeszcze około tygodnia, wolontariusze do ścinania, jak zawsze mile widziani

Lawendowe żniwa potrwają jeszcze około tygodnia, wolontariusze do ścinania, jak zawsze mile widziani

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

Śmiało można powiedzieć, że w miniony weekend pachnące, fioletowe żniwa ruszyły pełną parą. Pogoda dopisała, więc nasza lokalna Prowansja w Nowym Kawkowie pod Olsztynem, przeżywała najazd turystów, rowerzystów, rodzin z Olsztyna z koszami piknikowymi, fotografów, wolontariuszy.

Gospodarstwo Agroturystyczne Lawendowe Pole jest pierwszą plantacją lawendy w naszym regionie, plantacja została założona już w 2001 roku i mimo tego, że nie mamy tu z pewnością klimatu śródziemnomorskiego, a jest to naturalna strefa klimatyczna dla lawendy to z roku na rok warmińska plantacja rozrasta się. Jeszcze rok temu więcej gości przyjeżdżało z daleka, dziś widać, że chętnie spędzają tu wolne dni mieszkańcy Olsztyna z całymi rodzinami, ze zwierzętami.

Właśnie zaczął się czas najpiękniejszych widoków na lawendowym polu. Czas na który wiele osób czeka przez cały długi rok, na plantacji spotkaliśmy osoby, które są tu co roku o tej porze. Pakują plecak, zabierają nożyczki i ruszają na lawendowe żniwa do Nowego Kawkowa. Na pytanie dlaczego tu przyjeżdżają, odpowiadali zgodnym chórem. — Że tylko tu mają tak przyjemną, relaksującą i przepięknie pachnącą pracę. A poza tym te okolice …

Joanna Posoch, właścicielka i założycielka tego magicznego miejsca, rzuciła życie i pracę w dużym mieście dla pięknej Warmii. I jak widać było warto. Należy podkreślić , że uprawa lawendy prowadzona jest tu w zgodzie z naturą, czyli bez użycia nawozów sztucznych oraz chemicznych środków ochrony roślin.


Lawendowe żniwa potrwają jeszcze około tygodnia, wolontariusze do ścinania, jak zawsze mile widziani. Na bieżąco można śledzić postęp zbiorów na Facebooku lub na stronie internetowej http://lawendowepole.pl/.

Zebrane kwiaty lawendy będą teraz suszone i na wiele sposobów wykorzystywane, powstaną z nich bukiety, wianki , herbatki lawendowe, naturalne kremy do ciała, nalewki na lawendzie, czy też przepyszny lawendowy miód.

W Nowym Kawkowie powstało „Lawendowe Muzeum Żywe” , niesamowite miejsce, w którym natura jest najważniejsza. Odbywają się tu warsztaty samodzielnego wytwarzania naturalnych kremów, wód aromatycznych i olejków eterycznych, a uczestnicy długo wspominają ten wyjątkowy czas.
mkr

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB