Piątek, 23 kwietnia 2021

Podstawa przy doborze materiału siewnego, Krzyżewo warto odwiedzić

2017-06-30 11:34:02 (ost. akt: 2017-06-30 11:50:43)
Jednym z zaproszonych gości był poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz

Jednym z zaproszonych gości był poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

Właściwy dobór odmian do uprawy w danym województwie to korzyści finansowe dla rolników. Dobrze dobrany materiał siewny to wyższy plon i potencjalnie wyższy zysk.

Pokazy polowe, warsztaty organizowane w Stacjach Doświadczalnych Oceny Odmian, w Zakładach Doświadczalnych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. 14 czerwca w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie warsztaty polowe odbyły się już po raz 9 i jak podkreślił dyrektor stacji Bronisław F. Puczel — widać, że z każdym rokiem przybywa wystawców, uczestników. Coraz więcej jest też uczniów i studentów szkół rolniczych — dodał.

Ważny głos polityków


Jednym z zaproszonych gości był poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz, który podkreślał, jak ważne jest współdziałanie na rzecz polskiej wsi, na rzecz rozwoju naszego skarbu narodowego. Polska zdrowa żywność jest największym produktem eksportowym jaki możemy mieć. Jest najbardziej rozpoznawalną marką spośród wszystkich i trzeba robić wszystko żeby wspierać w tych trudnych momentach szczególnie, kiedy jeszcze wciąż szaleje ASF tu w województwie podlaskim, kiedy z drugiej strony dotyka nas ptasia grypa i potrzebne jest też współdziałanie samorządu, rządu, parlamentu i wszystkich osób, które są w to zaangażowane.

Do Krzyżewa przyjeżdżają też studenci


Na spotkaniu nie mogło zabraknąć studentów Wyższej Szkoły Agrobiznesu z Łomży, uczelnia ściśle współpracuje z ośrodkiem doświadczalnym. Prorektor dr inż. Andrzej Borusiewicz, dodał, że kierunki, które uczelnia prowadzi są kierunkami praktycznymi i w trakcie studiów jest bardzo dużo wyjazdów i zajęć w terenie, czego przykładem jest chociażby wyjazd na poletka do Krzyżewa. WSA w Łomży stara się żeby absolwenci oprócz przygotowania teoretycznego również posiadali przygotowanie praktyczne. Studenci wyjeżdżają na praktyki i wymiany zagraniczne między innymi do Anglii, Norwegii i Niemiec. Część studentów w okresie wakacyjnym podejmuje w tych placówkach także pracę zarobkową. — Aktualnie w gospodarstwach na terenie województwa podlaskiego pracuje grupa studentów z Teksasu, a za 5 tyg. nasza grupa studentów wyjeżdża do Teksasu na praktykę — dodał prorektor Borusiewicz.

Soja uprawiana na Podlasiu?


Bardzo aktualny, był temat wiodący spotkania, czyli „Uprawa roślin bobowatych w woj. podlaskim jako alternatywa dla importowanej śruty sojowej”. Jak wiadomo soja i jej światowa uprawa wzbudza wiele emocji, ale okazuje się, że w Polsce z roku na rok areał uprawy soi również wzrasta. Coraz więcej jest pytań o soję na terenie północno-wschodniej Polski. Rolnicy nie do końca wierzą, że ta uprawa sprawdzi się w tej części kraju, ponieważ jak wiadomo soja jest kojarzona raczej z cieplejszymi regionami świata i Polski.


W 2016 roku Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Krzyżewie oraz PODR w Szepietowie rozpoczęły badania odmianowe nad soją w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, którego zadaniem jest między innymi rekomendacja odmian do Listy Odmian Zalecanych na teren województwa. Doświadczenie porejestrowe z soją to 6 odmian z krajowego rejestru i 2 odmiany z rejestru unijnego, wyniki doświadczeń są niezwykle obiecujące, jednak jest to tylko jeden rok uprawy i doświadczeń, więc za wcześniej żeby wyciągać daleko idące wnioski. Podczas spotkania „Rolę roślin strączkowych w zmianowaniu oraz produkcji białka paszowego” omówił w wykładzie prof. dr hab. Jerzy Księżak.

Doświadczenia prowadzone przez Stację


Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Krzyżewie zajmuję powierzchnię 209 ha, podległe Zakłady Doświadczalne Oceny Odmian w Marianowie 36 ha i w Łyskach koło Białegostoku 31 ha. Krzyżewo posiada większość gleb brunatnych właściwych i bielicowych wytworzonych z gliny lekkiej, należącej do klas bonitacyjnych III do VI z przewagą IVa. Doświadczenia lokalizowane są na glebach kl. III i IV.

Stacja prowadzi w większości doświadczenia z gatunkami typowo rolniczymi zboża ozime, jare, mieszanki zbożowe, rośliny oleiste tj. rzepak ozimy i jary, kukurydza na kiszonkę i na ziarno, bobowate grubonasienne i drobnonasienne, okopowe, trawy jednoroczne i wieloletnie. Są to doświadczenia zarówno rejestrowe, jak i porejestrowe, z których wiedza dla rolnika i rekomendacja odmian do uprawy na terenie województwa podlaskiego są dużą pomocą w podejmowaniu decyzji przy zakupie materiału siewnego.

Dużą część stanowią doświadczenia zlecone wykonywane dla stacji hodowli roślin, zarówno hodowli krajowych i zagranicznych z przewagą tych zagranicznych, bo hodowla krajowa ma swoje punkty hodowlane i tam lokuje doświadczenia. Duże hodowle doskonale znają stację w Krzyżewie i cenią sobie współpracę ze stacją.


Bronisław F. Puczel, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian COBORU w Krzyżewie
Fot. Monika Kopaczel - Radziulewicz
Bronisław F. Puczel, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian COBORU w Krzyżewie
Bronisław F. Puczel swoją przygodę ze Stacją w Krzyżewie rozpoczął już 1988 roku i była to pierwsza praca po studiach, jeszcze w formie stażu. Natomiast od 1 lipca 1990 roku objął stanowisko dyrektora Stacji Doświadczalnej i jest to w tej chwili najdłuższy staż w Ocenie Odmian.
Dyrektor stacji wspomniał, że jeżeli chodzi o stacje jest to stacja jedna z najlepszych w kraju. — W najlepszych latach zakładano 14-15 tys. poletek doświadczalnych, a regularnie jest ich ok. 12 tys., więc proszę sobie wyobrazić jaki przy obsłudze jest ogrom pracy — dodaje zarządca. — Na 1 ha można zmieścić maksymalnie 500 poletek, czyli jeżeli mamy około 12 tys. poletek to około 30 ha zajmują co roku doświadczenia ścisłe — wyjaśnia dyrektor.

Więcej o zalecanych odmianach w następnym wydaniu Rolniczego ABC.


dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
m.radziulewicz@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 6 (321) czerwiec 2017 r


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB