Nie więcej niż 40 lat na karku oraz posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych bądź ich uzupełnienie w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy — to podstawowe wymogi dla starających się o premie dla młodych rolników.
Rusza kolejny nabór wniosków na tego typu pomoc w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Można je będzie składać od 27 kwietnia do 26 maja w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa — osobiście, przez upoważnioną osobę lub poprzez rejestrowaną przesyłkę pocztową.
Żeby wsparcie otrzymać, należy oczywiście sprostać stawianym przez przepisy wymogom. Oprócz spełniania wspomnianego kryterium wieku i wykształcenia, potencjalni beneficjenci muszą posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha i rozpocząć jego urządzanie nie wcześniej niż 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Wielkość ekonomiczna (SO) przejmowanego gospodarstwa nie może być mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro, a w wyniku realizacji biznesplanu ma wzrosnąć co najmniej o 10 proc.
Jest też wymóg co do powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie — musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach o średniej niższej niż krajowa — średniej wojewódzkiej i nie większa niż 300 hektarów. Obecnie średnia krajowa to 10,56 ha — w woj. mazowieckim jest niższa (8,54 ha), a warmińsko-mazurskim wyższa (22,70 ha).
Dodać trzeba tu jeszcze, że przynajmniej 70 proc. minimalnej wielkości areału ma być własnością beneficjenta lub pozostawać w użytkowaniu wieczystym, ewentualnie w dzierżawie z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Jak zastrzega ARiMR, pomoc z tego źródła nie może zostać przeznaczona na:
— chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej),
— prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne,
— prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.
— prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne,
— prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.
Premia dla młodych rolników wynosi 100 tys. złotych i będzie wypłacana w dwóch ratach. Pierwsza — w wysokości 80 proc. — po spełnieniu przez beneficjenta w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy warunków, z zastrzeżeniem których została wydana ta właśnie decyzja. Natomiast druga rata — w wysokości 20 proc. — ma być przekazana po realizacji biznesplanu.
„Zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą kwotę 100 tys. zł premii na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Ważne jest, że co najmniej 70 proc. tej kwoty musi zostać przeznaczone na inwestycje w środki trwałe (maszyny, budynki, grunty — red.)” — wyjaśnia w komunikacie ARiMR.
Warto też dodać, że beneficjenci zobowiązani będą do prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie.
dk
Warto też dodać, że beneficjenci zobowiązani będą do prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie.
dk
Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 4 (319) kwiecień 2017 r
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez