środa, 12 maja 2021

Kury wróciły na wybiegi

2017-04-13 07:02:03 (ost. akt: 2017-04-13 07:13:18)
Od 6 kwietnia można wypuszczać drób na podwórka, jednak należy to robić wyłącznie na terenie ogrodzonym

Od 6 kwietnia można wypuszczać drób na podwórka, jednak należy to robić wyłącznie na terenie ogrodzonym

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

Mniejsza liczba ognisk tzw. ptasiej grypy w ostatnim czasie oraz nadejście wiosny spowodowały, że „poluźniono” przepisy dotyczące hodowli drobiu i kury można już wypuszczać na wybiegi. W miarę opanowana wydaje się też sytuacja związana z afrykańskim pomorem świń (ASF).

Chodzi o to, że już od dawna nie było wykrytych przypadków tego schorzenia w stadach świń domowych. Co kilka, kilkanaście dni pojawiają się jedynie komunikaty głównego lekarza weterynarii o stwierdzeniu ASF u padłych lub odstrzelonych dzików. Za każdym razem ma to miejsce przy granicy polsko-białoruskiej.

Wyłącznie na terenie ogrodzonym


Druga choroba zwierząt, która mocno dała się we znaki polskim gospodarstwom, czyli tzw. ptasia grypa, też jakby nieco wyhamowała. Ostatni przypadek (według stanu na 10 kwietnia) wystąpienia wirusa odnotowano w połowie marca w woj. małopolskim, w gospodarstwie utrzymującym ledwie 23 sztuki drobiu.

Właśnie znaczny spadek liczby ognisk grypy ptaków w ostatnim czasie oraz to, że wiosna (zgodnie z doświadczeniami z przeszłości) zazwyczaj przynosi w tym temacie pewną ulgę (ma to związek m.in. z wyższą temperaturą wypływająca na niższą zdolność przeżywania wirusa w środowisku), ministerstwo rolnictwa zdecydowało się nieco zliberalizować obostrzenia w chowie drobiu.

6 kwietnia weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Najważniejsza zmiana to uchylenie nakazu odosobnienia drobiu lub innych ptaków w zamkniętych pomieszczeniach. Tym samym hodowcy dostali to, na co czekali i o co głośno apelowali — mogą wypuszczać drób na podwórka (długie przebywanie drobiu w zamknięciu wpłynęło ich zdaniem negatywnie na jego zdrowotność oraz nieśność), jednak należy to robić wyłącznie na terenie ogrodzonym.

Nadal wysoki poziom bioasekuracji


Uchylony został także zakaz organizowania targów, wystaw i pokazów z udziałem drobiu. W ocenie ministerstwa gwarantem przestrzegania tam przepisów jest nadzór Inspekcji Weterynaryjnej.
Co jednak ważne, w rozporządzeniu utrzymano wysoki poziom bioasekuracji w gospodarstwach. Nakazane jest utrzymywaniu drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami i w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki.

W dalszym ciągu zabezpieczona przed dzikim ptactwem ma być pasza i woda do karmienia i pojenia. Obowiązuje też nadal obowiązek wykładania mat dezynfekcyjnych przy wejściach do budynków gospodarskich, stosowania odzieży ochronnej przeznaczonej do użytku wyłącznie w danym budynku gospodarskim oraz dokonywania codziennego przeglądu drobiu z prowadzeniem dokumentacji w zakresie padłych zwierząt czy spadku pobierania paszy.

Dariusz Kucman
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 4 (319) kwiecień 2017 r


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB