środa, 21 kwietnia 2021

11 kwietnia ostatni dzień składania wniosków o przyznanie premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

2017-03-15 14:41:02 (ost. akt: 2017-04-12 10:41:12)
Wnioski można składać do dyrektorów oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 11 kwietnia br.

Wnioski można składać do dyrektorów oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 11 kwietnia br.

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

W poniedziałek 13 marca ruszył nabór wniosków o przyznanie 100 tys. zł premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich. Farmerzy mogą je składać do dyrektorów oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 11 kwietnia br.

O premię mogą się ubiegać rolnicy, ich małżonkowie i domownicy, którzy m.in. podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy; a także beneficjenci poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Kto nie może skorzystać z pomocy?


Co jednak ważne, wnioskująca o wsparcie osoba nie może być wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowego Rejestru Sądowego bądź ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego w ciągu 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Nie mogą z niego korzystać także byli lub obecni beneficjenci takich instrumentów, jak:
— „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” (PROW 2007-2013),
—„Premie dla młodych rolników” (PROW 2014-2020),
— „Restrukturyzacja małych gospodarstw” (PROW 2014-2020).

Złożone wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Będzie ona decydowała o kolejności przyznawania wsparcia w poszczególnych województwach. Dodatkowo punktowane będą m.in. wnioski złożone przez osoby w wieku nieprzekraczającym 40 lat oraz przez beneficjentów poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”. Wzięte pod uwagę mają być także skala bezrobocia w powiecie, na terenie którego ma być realizowane przedsięwzięcie, innowacyjność rozpoczynanej działalności i liczba utworzonych w jej ramach nowych miejsc pracy.

Na jaki rodzaj działalności?


Jak wylicza Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa, uruchomiona dzięki otrzymanej pomocy firma może się zajmować m.in. przetwórstwem i sprzedażą produktów nierolniczych, rzemiosłem, rękodzielnictwem, turystyką wiejską, usługami opieki nad dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi, a także działalnością informatyczną, architektoniczną i inżynierską, usługami rachunkowości, księgowymi, audytorskimi, technicznymi czy działalnością weterynaryjną.

Premia — 100 tys. zł — będzie wypłacana w dwóch ratach: 80 proc. stawki wnioskodawca otrzyma, gdy spełni warunki określone w wydanej decyzji o przyznaniu wsparcia (ma na to 9 miesięcy od dnia doręczenia tejże decyzji), a pozostałe 20 proc. — gdy zrealizuje biznesplan.

Szczegółowe informacje o naborze oraz dokumenty aplikacyjne do pobrania można znaleźć na stronie internetowej ARiMR-u: http://arimr.gov.pl/.

Krzysztof Napierski
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 3 (318) 8 marca 2017 r

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB