Rośliny strączkowe dzięki współżyciu z bakteriami brodawkowymi w zasadzie nie wymagają nawożenia azotem. Na efektywność tego procesu i prawidłowe wykorzystanie składników pokarmowych najsilniej wpływa gleba na jakiej są uprawiane i jej odczyn.
Poziom plonowania
O poziomie plonowania roślin strączkowych decyduje przede wszystkim przebieg warunków pogodowych w okresie wegetacji, gleba na jakiej są uprawiane oraz nawożenie, co ma znaczący wpływ na wartość produkcji, efektywność ekonomiczną, a w tym na opłacalność produkcji.
Wysokie plony zapewnia również uprawa zarówno grochu jak i bobiku po międzyplonie (gorczyca biała) wysiewanym jesienią z zastosowaniem pełnej dawki nawożenia NPK. Zwiększenie poziomu plonowania bobiku i grochu uprawianego po międzyplonie i zastosowaniu pełnej dawki nawożenia mineralnego w stosunku do uprawianego tylko po gorczycy wynosi odpowiednio 8 i 9 proc. Nawożenie słomą wykazuje korzystne działanie następcze na plonowanie obu gatunków roślin strączkowych. Jednak najlepsze wyniki produkcyjne generowane są po jej łącznym zastosowaniu wraz z aplikacją nawozów mineralnych.
Wartość produkcji
Najwyższą wartość produkcji określoną na podstawie plonu uzyskanego z powierzchni 1 ha zapewnia uprawa grochu nawożonego słomą oraz uprawianego po międzyplonie ścierniskowym z zastosowaniem pełnego nawożenia mineralnego, co wynika przede wszystkim z wyższych plonów tego gatunku.
Koszty bezpośrednie
Istotnym elementem w ocenie opłacalności uprawy roślin strączkowych na nasiona jest poziom kosztów bezpośrednich. Stosowanie międzyplonów czy słomy powoduje wzrost kosztów bezpośrednich uprawy roślin strączkowych. Najwyższe koszty bezpośrednie obejmujące koszty materiału siewnego, nawożenia i środków ochrony roślin, generuje uprawa roślin strączkowych nawożonych słomą z zastosowaniem nawożenia mineralnego.
Nadwyżka bezpośrednia i opłacalność produkcji
Opłacalność uprawy roślin strączkowych uzależniona jest od wielu czynników, ale przede wszystkim od wartości produkcji obliczonej jako iloczyn ceny rynkowej i uzyskanych plonów, które w przypadku rodzimych gatunków charakteryzują się dużymi wahaniami. W 80 proc. na zmienność plonowania roślin strączkowych wpływa temperatura powietrza i opady atmosferyczne. Opłacalność uprawy roślin strączkowych zależy również od gatunku rośliny.
Dopłaty do powierzchni uprawy
Udział dopłat w dochodzie końcowym z produkcji grochu i bobiku wynosi odpowiednio od 46 do 70 proc. Dopłaty do uprawy bobiku nawożonego słomą i pełną dawką NPK, obejmujące jednolitą, uzupełniającą płatność obszarową oraz specjalną płatność do uprawy roślin strączkowych, zapewniają pokrycie straty i wygenerowanie dochodu w wysokości 1 862,3 zł i stanowią 87 proc. dochodu końcowego z działalności. Wprowadzenie płatności obszarowych ma zatem znaczący wpływ na dochód rolniczy. Znaczny wzrost opłacalności uprawy roślin strączkowych nastąpił wraz z wprowadzeniem w 2010 roku specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych.
dr Jolanta Bojarszczuk, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa — Państwowy Instytut Badawczy w Puławach
rolniczeabc@rolniczeabc.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez