27 września Rada Ministrów przyjęła, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników. Jest to długo oczekiwany przez rolników projekt aktu prawnego ułatwiającego sprzedaż żywności z własnego gospodarstwa rolnego.
Produkujemy i sami sprzedajemy
Polscy rolnicy podobnie jak rolnicy z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, będą mogli sprzedawać wyprodukowaną przez siebie żywność konsumentom finalnym. Już wielokrotnie zgłaszane były postulaty, że taka ustawa jest bardzo potrzebna, ponieważ daje możliwości dodatkowego zarobku mieszkańcom wsi, reguluje zasady sprzedaży bezpośredniej i będzie można już zgodnie z prawem sprzedawać pierogi, ciasta, powidła, twarogi, smalec i wiele innych przysmaków produkowanych w gospodarstwach rolnych.
Preferencje podatkowe
Proponowane są również preferencje podatkowe dla rolników prowadzących handel detaliczny – przewiduje się zwolnienie z podatku od sprzedaży żywności do wysokości 20 tysięcy złotych rocznie. Natomiast po przekroczeniu tej kwoty sprzedaż ma być opodatkowana w wysokości 2 proc. stawki podatku zryczałtowanego. Projektowane zwolnienie z podatku dochodowego stanowi pomoc de minimis.
Kto będzie sprawował nadzór
Z nadzoru nad działalnością związaną z tzw. rolniczym handlem detalicznym produktami pochodzenia zwierzęcego, a także żywnością zawierającą jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego ma być wyłączona Państwowa Inspekcja Sanitarna. Jej obowiązki przejmie Inspekcja Weterynaryjna.
Źródło: MRiRW
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez