środa, 21 kwietnia 2021

Premie i kredyty dla młodych rolników po nowemu

2016-09-22 09:40:17 (ost. akt: 2016-09-22 10:12:02)
Przejmowane od rodziców gospodarstwa będą mogły być powiększane i zapewnią odpowiedni dochód młodemu pokoleniu

Przejmowane od rodziców gospodarstwa będą mogły być powiększane i zapewnią odpowiedni dochód młodemu pokoleniu

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 23 sierpnia 2016 r., zmieniają się zasady uznawania kwalifikacji zawodowych młodych rolników ubiegających się premie oraz udzielania im kredytów za zakup użytków rolnych.

Wspomniany dokument zmienia rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ważne staże i zatrudnienie


Jak czytamy w uzasadnieniu nowego rozporządzenia, farmerzy ubiegający się o premie dla młodych rolników będą mogli dokumentować swoje kwalifikacje zawodowe również „przez staż pracy w rolnictwie, w którym wnioskodawca podlegał ubezpieczeniu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub ubezpieczeniu społecznemu w innym państwie członkowskim z tytułu prowadzenia działalności rolniczej lub był zatrudniony w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę na stanowisku związanym z prowadzeniem produkcji rolnej.

Wprowadzenie zmian zapewnia możliwość potwierdzenia posiadania kwalifikacji zawodowych w rolnictwie zdobytych w Polsce lub pozostałych krajach Unii Europejskiej i EFTA na podstawie stażu pracy w rolnictwie”. Celem ustawodawcy było „ujednolicenie przepisów dotyczących kwalifikacji zawodowych w zakresie rolnictwa niezbędnych do uzyskania pomocy przez młodego rolnika”.

Zmiana w kredytach na zakup ziemi


Kolejna ważna modyfikacja dotyczy kredytów udzielanych młodym rolnikom na zakup użytków rolnych. Zaproponowano, aby „częściowa spłata kapitału kredytu bankowego nie przysługiwała do kredytów na zakup użytków rolnych, jeżeli umowa sprzedaży będzie zawierana pomiędzy osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn” (do I grupy należą: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie). Dzięki temu przejmowane od rodziców gospodarstwa będą mogły być powiększane i zapewnią odpowiedni dochód młodemu pokoleniu. Kwota na spłatę kredytu będzie natomiast zmienna — nie może jednak „przekroczyć 60 proc. kwoty udzielonego kredytu bankowego i nie może być wyższa niż równowartość w złotych kwoty 20 tys. euro, przeliczonej według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego ustalonego na dzień udzielenia pomocy” (par. 1, pkt 1d rozporządzenia z 23 sierpnia br.).

Z pełną treścią rozporządzenia można się zapoznać na stronie internetowej http://legislacja.rcl.gov.pl/

Krzysztof Napierski
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 9 (312) 14 września 2016 r.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB