Niedziela, 25 października 2020

Udany start rzepaku decyduje o plonie

2016-09-20 15:15:50 (ost. akt: 2016-09-20 15:58:07)
Badania naukowe pokazują, że istnieje ścisła korelacja pomiędzy wielkością systemu korzeniowego rzepaku, a jego plonowaniem. Spowodowana tym różnica w plonie wg badań może sięgać ponad 400 kg nasion z ha

Badania naukowe pokazują, że istnieje ścisła korelacja pomiędzy wielkością systemu korzeniowego rzepaku, a jego plonowaniem. Spowodowana tym różnica w plonie wg badań może sięgać ponad 400 kg nasion z ha

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Tegoroczne żniwa przebiegały w wyjątkowo niekorzystnej aurze. Skutkiem tego wiele gospodarstw musiało zrezygnować z zasiewów rzepaku lub dokonało ich już po optymalnym terminie siewu. Jak wiadomo każdy dzień opóźnienia w tym zakresie wiąże się z potencjalnym spadkiem plonu.

Rośliny rzepaku ozimego po wschodach powinny mieć do dyspozycji przynajmniej 80 dni wegetacji, aby osiągnąć stan rozwoju pozwalający na przetrwanie zimy.
Optymalnie rozwinięty rzepak powinien jesienią wytworzyć rozetę złożoną z 10-12 liści, oraz szyjkę korzeniową o grubości 10-15 mm i więcej. Należy pamiętać, że liczba liści w rozecie przekłada się na liczbę rozgałęzień w roślinie wiosną. Średnio jeden liść właściwy w rozecie to 0,9 rozgałęzień bocznych.
Często jednak podczas jesiennego przeglądu plantacji zbyt małą uwagę przykłada się do oceny rozwoju systemu korzeniowego. Tymczasem trzeba pamiętać, że rzepak ozimy buduje 75 proc. masy całości systemu korzeniowego już jesienią.

Korzeń ten stanowi swoisty magazyn cukrów i substancji zapasowych i ma ogromne znaczenie w procesie zimowania oraz regeneracji roślin po zimie. Należy więc już jesienią stworzyć jak najlepsze warunki do jego rozwoju. Badania naukowe pokazują, że istnieje ścisła korelacja pomiędzy wielkością systemu korzeniowego rzepaku, a jego plonowaniem. Spowodowana tym różnica w plonie wg badań może sięgać ponad 400 kg nasion z ha.
Wojciech Prokop, Product Manager z firmy Timac Agro Polska
Fot. Timac Agro
Wojciech Prokop, Product Manager z firmy Timac Agro Polska

— Na rynku jest wiele płynnych preparatów stymulujących wzrost roślin w początkowych fazach rozwoju. Jednym z nich jest Fertiactyl Starter, który oprócz zestawu podstawowych składników pokarmowych NPK zawiera opatentowany kompleks biostymulujący Seactiv, składający się z kilku składników. Są to: kwasy huminowe i fulwowe, będące składnikiem próchnicy glebowe i ułatwiające dostępność składników pokarmowych z gleby, Glicyna-Betaina która jako fitohormon wspiera fotosyntezę oraz poprawia odporność roślin na stresy, oraz Zeatyna bardzo mocno stymulująca podziały komórkowe w stożkach wzrostu — wyjaśnia Wojciech Prokop, doradca z firmy Timac Agro Polska. — Takie działanie istotnie wpływa na wzrost systemu korzeniowego roślin uprawnych.

Dzięki kompletnej kompozycji składników nawóz ten działa zarówno na rośliny, jak i na glebę, i jest pobierany zarówno przez liście jak i korzenie roślin uprawnych. W warunkach klimatycznych Warmii i Mazur zalecam profilaktyczne zastosowanie tego nawozu płynnego w ilości 3 l/ha zarówno w rzepaku jak i zbożach ozimych, aby poprawić wigor początkowy, wyrównać pokrój roślin w łanie, intensywnie rozbudować system korzeniowy, oraz zabezpieczyć rośliny przed zimą — zaleca agrodoradca.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB