Sobota, 23 stycznia 2021

Działania ARR po wprowadzeniu rosyjskiego embarga, smaczne owoce w każdej szkole

2016-09-16 14:20:25 (ost. akt: 2016-09-16 14:43:17)
Dariusz Wasiela, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie

Dariusz Wasiela, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Od września 2014 roku Agencja Rynku Rolnego wspiera producentów owoców i warzyw poszkodowanych embargiem wprowadzonym przez Federację Rosyjską na produkty pochodzące z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski.  

Od wprowadzenia embarga, czyli od sierpnia 2014 roku do tej pory, poszkodowani producenci owoców i warzyw otrzymali wsparcie finansowe w wysokości ponad 0,9 miliarda złotych w czterech transzach.
 

Cztery etapy wsparcia producentów


Pierwsza transza objęła takie działania jak: niezbieranie i zielone zbiory, którymi objęto areał 3,5 tys. ha oraz wycofanie produktów na bezpłatną dystrybucję (37,9 tys. ton) oraz wycofanie na inne przeznaczenie (4,9 tys. ton), Łącznie wypłacone wsparcie to kwota ponad 90 mln złotych.

W drugim etapie pomocy, który przypadał na przełom 2014 i 2015 roku, wsparcie udzielone zostało w ramach bezpłatnej dystrybucji oraz niezbierania i zielonych zbiorów, polegających na obcinaniu i wyrzucaniu części owoców, kiedy są jeszcze zupełnie zielone. Bezpłatna dystrybucja dotyczyła 16 tys. ton, a areał niezbierania i zielonych zbiorów to 48,2 ha. Wysokość środków wypłaconych w ramach drugiego etapu pomocy to kwota ponad 28 mln złotych.

W trzeciej transzy, która realizowana była w 2015 roku, wsparcie w kwocie ponad 192 mln złotych wypłacono do 112,3 tys. ton produktów wycofanych w ramach bezpłatnej dystrybucji.

W czwartej transzy wsparcia, która była realizowana do dnia 30 czerwca 2016 r. wycofano 320,2 tys. ton owoców i warzyw. Do 30 września 2016 r. ARR wypłaci z tego tytułu około 600 mln zł.
 

Ponad milion złotych wsparcia


— Wsparcie otrzymało ponad 6 tys. producentów owoców i warzyw z całego kraju. Z racji niewielkiego udziału sadów i upraw warzywnych w strukturze gruntów rolnych województwa warmińsko-mazurskiego z programu skorzystało zaledwie kilku producentów z Warmii i Mazur, choć kwota wypłaconej pomocy przekroczyła poziom 1 mln złotych — mówi Dariusz Wasiela, dyrektor Oddziału Terenowego ARR w Olsztynie.
 

Szkoły, organizacje i szpitale


Z drugiej strony bardzo ważną rolę w procesie dystrybucji pełnią pomioty, które nieodpłatnie przekazują owoce i warzywa. Należą do nich: organizacje charytatywne, placówki oświatowe, domy pomocy społecznej, placówki opieki zdrowotnej, szpitale, zakłady penitencjarne, placówki opiekuńczo-wychowawcze.

O wycofywane z rynku owoce i warzywa mogą więc ubiegać się dyrektorzy szkół i placówek oświatowych. — Wystarczyło tylko zgłosić się do ARR i zostać wpisanym do rejestru prowadzonego przez Agencję — wyjaśnia dyrektor OT ARR w Olsztynie. — Placówki oświatowe chętnie biorą udział w tym programie. To świetna okazja, by utrwalać wśród uczniów dobre nawyki żywieniowe i propagować zdrowe żywienie.

Obecnie w rejestrze Agencji znajduje się ponad 6 tys. podmiotów, które mogą być odbiorcami wycofywanych owoców i warzyw, w tym: 179 organizacji charytatywnych, 5 tys. placówek oświatowych oraz ponad 800 innych podmiotów takich jak placówki pomocy społecznej, placówki opieki zdrowotnej, placówki opiekuńczo-wychowawcze czy jednostki penitencjarne — informuje Dariusz Wasiela.

W województwie warmińsko-mazurskim zarejestrowanych jest obecnie 298 odbiorców owoców i warzyw w tym 10 organizacji charytatywnych, 242 placówki oświatowe i 46 innych podmiotów. Jedną z pierwszych warmińsko-mazurskich placówek oświatowych w rejestrze był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie, w którym dzieci i młodzież skorzystały już z ponad 50 ton nieodpłatnie przekazanych owoców i warzyw.

Zgodnie z unijnymi wymaganiami, wycofywane w ramach wsparcia owoce i warzywa muszą być świeże, o odpowiednio wysokiej jakości, a każda ich dostawa jest sprawdzana przez inspektorów Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
 

Do biogazowni i na karmę dla zwierząt


Operacje wycofania mogą zostać przeprowadzone także na inne przeznaczenie tj. na karmę dla zwierząt np. w zoo lub w kołach łowieckich, a także mogą zostać wycofane do biogazowni, czyli na cele energetyczne.
 

Piąta transza w przygotowaniu


Komisja Europejska przewidziała kontynuację programu pomocowego w sezonie 2016/2017. Wydane przez Komisję rozporządzenie delegowane umożliwia Polsce uruchomienie wsparcia w ramach bezpłatnej dystrybucji do 88,9 tys. ton jabłek i gruszek, 500 ton śliwek i winogron, 9,4 tys. ton pomidorów, marchwi, słodkiej papryki, ogórków i korniszonów, 600 ton brzoskwiń i nektaryn oraz dodatkowo 3 tys. ton produktów sektora owoców i warzyw wskazanych przez państwo członkowskie. Obecnie przygotowywane są w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi polskie przepisy w tym zakresie.

Informacje można też uzyskać w Oddziale Terenowym ARR w Olsztynie, ul. Partyzantów 1/2 lub telefonicznie pod numerami 89 535 47 09 lub 89 527 74 58
 

Jak skorzystać z programu?


Zasady rejestracji, podstawy prawne oraz formularz rejestracyjny WPR_P1_f1 dostępne są na stronie internetowej Agencji: http://www.arr.gov.pl/ w zakładce „Rejestracja przedsiębiorców".

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 9 (312) 14 września 2016 r.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB