Czwartek, 22 kwietnia 2021

Rolnicy z województwa mają swoje święto

2016-09-13 15:43:55 (ost. akt: 2016-09-14 14:47:50)
Olsztyneckie święto plonów to okazja, by podziwiać przepiękne wieńce dożynkowe. Prawdziwe arcydzieła sztuki, stworzone przez gospodynie z Warmii i Mazur

Olsztyneckie święto plonów to okazja, by podziwiać przepiękne wieńce dożynkowe. Prawdziwe arcydzieła sztuki, stworzone przez gospodynie z Warmii i Mazur

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Wrzesień to czas wydarzeń związanych ze świętem plonów. W niedzielę, 18 września w skansenie w Olsztynku odbędą się Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie. To też drugi dzień XIV Targów Chłopskich.

Skansen wyjątkowo przypadł do gustu władzom województwa, bo uroczystości dożynkowe w tym miejscu odbywają się po raz szósty. Jednak rolnicy chociaż świętują, to mają sporo powodów do narzekań.

Przemarznięcia, susza i deszcz


— To był trudny rok dla rolnictwa Warmii i Mazur. Jeden z gorszych w ciągu ostatnich kilku lat — ocenia Jan Heichel, prezes zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. — Wiosną prawie 1/3 powierzchni województwa obsianych zbożem i rzepakiem, tj ok. 150 tysięcy ha na 500 tysięcy, uległo przemarznięciu. W czerwcu mieliśmy znów suszę. Kiedy rolnicy wyszli w pola i rozpoczęli żniwa, intensywnie padały deszcze. To wszystko spowodowało, że jakość zboża dramatycznie spadła, a to miało przełożenie na ceny. To wszystko składa się również na to, że uprawianie rolnictwa jest coraz trudniejsze.

Tegoroczne zbiory to temat, który z pewnością zdominuje dyskusję w czasie tegorocznych dożynek wojewódzkich.
— Dożynki są okazją do wspólnego spotkania rolników z całego województwa — dodaje prezes. — To także możliwość podziękowania za trud pracy. Ale to też czas podsumowań i okazja, by wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniami na przyszłość.

Konkurs wieńców dożynkowych


Dożynki wojewódzkie rozpocznie o godz. 11.30 przemarsz korowodu dożynkowego przed amfiteatr. Tam o godz. 12 odbędzie się msza święta.
Głównym punktem uroczystości, na który czekają rolnicy z Warmii i Mazur, będzie jednak część oficjalna, w czasie której nagrodzeni będą rolnicy. Olsztyneckie święto plonów to okazja, by podziwiać przepiękne wieńce dożynkowe. Prawdziwe arcydzieła sztuki, stworzone przez gospodynie z Warmii i Mazur. Po części oficjalnej czekają nas występy artystyczne. Na scenie wystąpią Zespół Tańca Ludowego Warmii, Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy Reszelanie, Zespół K.O.M.P. Gwiazdą wieczoru będzie Krzysztof Krawczyk.

Jak mieli się zboże i wypieka chleb?


18 września to także drugi dzień XIV Targów Chłopskich. Udział w kiermaszu rzemiosła i regionalnych kulinariów zapowiedziało ponad stu wystawców. Na straganach będzie można zakupić swojskie jadło, m.in. wędliny, ryby, sery i miody prosto z mazursko-warmińskich pasiek.

W programie niedzielnych wydarzeń znajdzie się również piknik dla całych rodzin. Najmłodsi będą mogli zobaczyć, jak wypieka się chleb w glinianym piecu, mieli zboże na żarnach i młóci je cepami czy robi piękne zbożowe bukiety na żywo. Będzie można podpatrywać przy pracy również innych rzemieślników, m.in. kołodzieja, tkaczkę czy kowala. Zaplanowano warsztaty, a maluchy będą mogły skorzystać z atrakcji ludowego placu zabaw. Tego dnia wstęp do skansenu jest bezpłatny.

Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 9 (312) 14 września 2016 r.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB