150 mln euro z pakietu pomocowego Komisja Europejska chce przeznaczyć na ogólnoeuropejski system zachęt do zmniejszania produkcji mleka, co ma doprowadzić do ustabilizowania się sytuacji na rynku mleka. Od dłuższego czasu obserwujemy problemy w branży mleczarskiej na terenie całej Unii Europejskiej. Do powstania kryzysu w przyczyniła się nadprodukcja mleka, która znacznie wzrosła po 1 kwietnia 2015 r. , kiedy to przestały obowiązywać kwoty mleczne i ceny mleka zaczęły spadać. W związku z tym producenci mleka, aby sprostać wszystkim swoim zobowiązaniom byli zmuszeni zwiększyć produkcję.
2) pozostałe 350 mln euro w skali UE ma być rozdysponowane przez państwa członkowskie w ramach narzędzi, jakie do wyboru zaproponuje im Komisja Europejska., w tym dla Polski przewidziana jest kwota 22 670 129 euro.
Jednolite zasady w całej UE
Mechanizm pomocy finansowej dla producentów mleka za dobrowolne zmniejszenie dostaw do podmiotów skupujących finansowany będzie na jednolitych zasadach w całej UE – pomoc będzie wypłaca tym producentom, którzy w jednym w wyznaczonych przez Komisję Europejską trzymiesięcznych okresów zredukują dostawy mleka do podmiotów skupujących w stosunku do analogicznego trzymiesięcznego okresu poprzedniego roku kalendarzowego, tzw. okresu referencyjnego.
październik – grudzień 2016 r.,
listopad 2016 r. – styczeń 2017 r.,
grudzień 2016 r. – luty 2017 r.,
styczeń – marzec 2017 r.
Składamy dwa wnioski
Zgodnie z projektem rozporządzenia KE producenci mleka będą zobowiązani do złożenia dwóch wniosków:
Stawka pomocy do redukcji dostaw mleka została określona na poziomie 14 euro do 100 kg zredukowanej ilości mleka.
Pomoc wypłaci Agencja Rynku Rolnego
Pomoc może być wypłacona w odniesieniu do poszczególnych producentów do ilości mleka nie większej niż 50% ilości mleka sprzedanej przez producenta w okresie referencyjnym. Ponadto w przypadku, gdy wielkość redukcji dostaw mleka, do której producenci wnioskują o pomoc w skali UE, przekracza maksymalną wielkość redukcji dostaw, do której Komisja Europejska (KE) może wypłacić pomoc, KE ustala współczynnik przydziału, który będzie uwzględniany przy określaniu dla każdego producenta wielkości redukcji dostaw, do której producent może uzyskać pomoc.
Po wejściu w życie rozporządzenia producenci mleka zainteresowani uzyskaniem takiej pomocy będą mogli złożyć wnioski w tej sprawie do dyrektorów oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego.
Pozostałe 350 mln euro
Pozostałe 350 mln euro ma być rozdysponowane przez państwa członkowskie w ramach narzędzi, jakie do wyboru zaproponuje im Komisja Europejska. Władze państw UE będą mogły podwoić pomoc unijną ze środków z budżetu krajowego.
Pomoc ta będzie przysługiwała tym producentom, którzy realizują jedno lub więcej działań mających na celu zrównoważony rozwój gospodarstw i przyczyniających się do stabilizacji rynku.
2) rolnictwo w małej skali,
3) stosowanie ekstensywnych metod produkcji;
4) stosowanie metod produkcji przyjaznych dla środowisk i klimatu;
5) wdrażanie projektów współpracy;
6) wdrażanie systemów jakościowych mających na celu promocję jakości i wartości dodanej;
7) szkolenia w zakresie instrumentów finansowych i instrumentów zarządzania ryzykiem.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Teodor #2107996 7 lis 2016 16:09
Skoro piszecie o wsparciu to może warto wspomnieć w jakimś artykule o Klubie SuperHodowcy? Dostaję od nich solidne zwroty.
! odpowiedz na ten komentarz