środa, 12 maja 2021

Zmniejszając produkcję mleka otrzymasz wsparcie

2016-08-30 12:20:21 (ost. akt: 2016-09-09 08:06:02)
10 września br. Komisja Europejska ma opublikować rozporządzenia delegowane tworzące pakiet wsparcia producentów mleka.

10 września br. Komisja Europejska ma opublikować rozporządzenia delegowane tworzące pakiet wsparcia producentów mleka.

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

150 mln euro z pakietu pomocowego Komisja Europejska chce przeznaczyć na ogólnoeuropejski system zachęt do zmniejszania produkcji mleka, co ma doprowadzić do ustabilizowania się sytuacji na rynku mleka. Od dłuższego czasu obserwujemy problemy w branży mleczarskiej na terenie całej Unii Europejskiej. Do powstania kryzysu w przyczyniła się nadprodukcja mleka, która znacznie wzrosła po 1 kwietnia 2015 r. , kiedy to przestały obowiązywać kwoty mleczne i ceny mleka zaczęły spadać. W związku z tym producenci mleka, aby sprostać wszystkim swoim zobowiązaniom byli zmuszeni zwiększyć produkcję.

10 września br. Komisja Europejska ma opublikować rozporządzenia delegowane tworzące pakiet wsparcia producentów mleka. Pomoc w wysokości 500 mln euro obejmuje:

1) pomoc dla producentów mleka za ograniczenie produkcji mleka – 150 mln euro w skali UE,
2) pozostałe 350 mln euro w skali UE ma być rozdysponowane przez państwa członkowskie w ramach narzędzi, jakie do wyboru zaproponuje im Komisja Europejska., w tym dla Polski przewidziana jest kwota 22 670 129 euro.

Jednolite zasady w całej UE


Mechanizm pomocy finansowej dla producentów mleka za dobrowolne zmniejszenie dostaw do podmiotów skupujących finansowany będzie na jednolitych zasadach w całej UE – pomoc będzie wypłaca tym producentom, którzy w jednym w wyznaczonych przez Komisję Europejską trzymiesięcznych okresów zredukują dostawy mleka do podmiotów skupujących w stosunku do analogicznego trzymiesięcznego okresu poprzedniego roku kalendarzowego, tzw. okresu referencyjnego.

Wyznaczono cztery okresy redukcji dostaw:
październik – grudzień 2016 r.,
listopad 2016 r. – styczeń 2017 r.,
grudzień 2016 r. – luty 2017 r.,
styczeń – marzec 2017 r.

Składamy dwa wnioski


Zgodnie z projektem rozporządzenia KE producenci mleka będą zobowiązani do złożenia dwóch wniosków:

1) wniosku o pomoc, w którym wskażą planowaną wielkość redukcji dostaw mleka, do której ubiegają się o pomoc przy czym wielkość ta nie może być mniejsza niż 1500 kg i większa niż 50% ilości mleka sprzedanego w odpowiednim, okresie referencyjnym; termin składania wniosków o pomoc w odniesieniu do pierwszego okresu redukcji (październik-grudzień 2016 r.) upływa 21września 2016 r. o godz. 12.00.

2) wniosku o płatność, w którym producenci mleka wskazują rzeczywistą (ostateczną) wielkości redukcji dostaw mleka, do której wnioskują o pomoc; wnioski te składane są w terminie 45 dni po zakończeniu okresu redukcji.
Stawka pomocy do redukcji dostaw mleka została określona na poziomie 14 euro do 100 kg zredukowanej ilości mleka.

Pomoc wypłaci Agencja Rynku Rolnego


Pomoc może być wypłacona w odniesieniu do poszczególnych producentów do ilości mleka nie większej niż 50% ilości mleka sprzedanej przez producenta w okresie referencyjnym. Ponadto w przypadku, gdy wielkość redukcji dostaw mleka, do której producenci wnioskują o pomoc w skali UE, przekracza maksymalną wielkość redukcji dostaw, do której Komisja Europejska (KE) może wypłacić pomoc, KE ustala współczynnik przydziału, który będzie uwzględniany przy określaniu dla każdego producenta wielkości redukcji dostaw, do której producent może uzyskać pomoc.

Pomoc za zmniejszenie produkcji mleka wypłacana będzie przez Agencje Rynku Rolnego
Po wejściu w życie rozporządzenia producenci mleka zainteresowani uzyskaniem takiej pomocy będą mogli złożyć wnioski w tej sprawie do dyrektorów oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego.

Pozostałe 350 mln euro


Pozostałe 350 mln euro ma być rozdysponowane przez państwa członkowskie w ramach narzędzi, jakie do wyboru zaproponuje im Komisja Europejska. Władze państw UE będą mogły podwoić pomoc unijną ze środków z budżetu krajowego.
Pomoc ta będzie przysługiwała tym producentom, którzy realizują jedno lub więcej działań mających na celu zrównoważony rozwój gospodarstw i przyczyniających się do stabilizacji rynku.

W projekcie zaproponowanym przez KE działania te zostały określone w sposób następujący:

1) redukcja produkcji ponad przewidzianą w projekcie rozporządzenia delegowanego dotyczącego pomocy dla dobrowolnej redukcji produkcji mleka lub niezwiększanie produkcji,
2) rolnictwo w małej skali,
3) stosowanie ekstensywnych metod produkcji;
4) stosowanie metod produkcji przyjaznych dla środowisk i klimatu;
5) wdrażanie projektów współpracy;
6) wdrażanie systemów jakościowych mających na celu promocję jakości i wartości dodanej;
7) szkolenia w zakresie instrumentów finansowych i instrumentów zarządzania ryzykiem.

Krajowe propozycje rozdysponowania tej pomocy, będą również przedmiotem konsultacji społecznych.

mkr

Źródło: ARiMR

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Teodor #2107996 7 lis 2016 16:09

    Skoro piszecie o wsparciu to może warto wspomnieć w jakimś artykule o Klubie SuperHodowcy? Dostaję od nich solidne zwroty.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz