Czwartek, 28 stycznia 2021

Od 17 października rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

2016-08-29 10:50:45 (ost. akt: 2016-08-29 11:24:57)
W tym roku dopłaty bezpośrednie otrzyma 1 mln 355 tysięcy rolników

W tym roku dopłaty bezpośrednie otrzyma 1 mln 355 tysięcy rolników

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniel Obajtek poinformował w czwartek 25 sierpnia, że Agencja planuje wypłacić zaliczki na poczet płatności bezpośrednich. Wypłacanie zaliczek rozpocznie się 17 października 2016 i potrwa do 30 listopada 2016 r. Zaliczki będą przyznawane na terytorium całego kraju, bez konieczności składania dodatkowych wniosków.

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2016 r. zaliczki wypłacane będą w wysokość iloczynu 70 proc. stawki danej płatności bezpośredniej oraz powierzchni obszaru zatwierdzonego do tej płatności albo liczby zwierząt zatwierdzonych do danej  płatności.

Zaliczki dla wszystkich


Zaproponowano, aby zaliczki były wypłacane na poczet wszystkich płatności bezpośrednich stosowanych w Polsce, tj.: jednolitej płatności obszarowej, płatności dodatkowej, płatności za zazielenienie, płatności związanych z produkcją i płatności dla młodych rolników.

Należy podkreślić, że zaliczki wypłacane będą również rolnikom wytypowanym do kontroli na miejscu. Otrzymają je także rolnicy, których należne kwoty płatności bezpośrednich zostaną pomniejszone z tytułu stwierdzonych nieprawidłowości.

Ministerstwo zakłada, że wypłata zaliczek na maksymalnym dopuszczonym poziomie pozwoli na poprawę płynności finansowej rolników i zapewnia, że w budżecie państwa są zarezerwowane na ten cel środki.


Trudny rok


Bieżący rok jest dla rolnictwa szczególnie ciężki, tym bardziej, że sytuacja, którą obserwujemy dotknęła gospodarstwa w całej Polsce, dlatego rząd chce wypłacać zaliczki płatności bezpośrednich wszystkim rolnikom. W uzasadnieniu rozporządzenia ministerstwo rolnictwa wyjaśnia, że w szczególności należy zwrócić uwagę na spadek cen i pogarszanie się sytuacji finansowej gospodarstw funkcjonujących na rynku mleka, przedłużający się okres niskich cen w sektorze wieprzowiny oraz istniejące ryzyko pogłębienia destabilizacji na rynku owoców i warzyw. Poza tym niesprzyjające warunki atmosferyczne, poczynając od wymarznięć, poprzez deszczowe i wciąż trwające żniwa, wyleganie zbóż, obniżone parametry ziarna, walkę rolników o jakość zboża.


W tym roku dopłaty bezpośrednie otrzyma 1 mln 355 tysięcy rolników, prezes Obajtek podkreślił, że Agencja uporała się w wnioskami do końca czerwca, mimo wydłużonego przez Komisję Europejską terminu ich przyjmowania do października. Pozwoliło to na wcześniejsze wprowadzenie ich do systemu i dzięki temu będzie możliwe uruchomienie zaliczek.
Zaliczki mogą być wypłacane tylko do 1 grudnia, bowiem od tej daty rusza akcja wypłacania dopłat bezpośrednich. Wysokość dopłat bezpośrednich zostanie określona na początku października.

Prezes ARiMR przypomniał, że we wrześniu uruchomiony zostanie nabór 5 nowych działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

mkr

Źródło: ARiMR

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB