środa, 12 maja 2021

Warmińsko–mazurscy rolnicy wnioskują o uznanie klęski w rolnictwie

2016-08-19 15:25:42 (ost. akt: 2016-08-25 09:52:52)
Żniwa w naszym województwie wciąż trwają, ale w zasadzie ciężko mówić o postępach

Żniwa w naszym województwie wciąż trwają, ale w zasadzie ciężko mówić o postępach

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

Żniwa w naszym województwie wciąż trwają, ale w zasadzie ciężko mówić o postępach. Od tygodnia nie można wjechać w pole przede wszystkim z powodu ostatnich silnych opadów deszczu. Prognozy pogody wciąż niesprzyjające, bo to że już nie codziennie ma padać to tylko połowa sukcesu, ponieważ pola muszą jeszcze obeschnąć żeby można było kontynuować pracę.

Jak podaje Warmińsko–Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Olsztyn, Oddział w Olecku na dzień 19 sierpnia mamy zebrane nieco ponad 50 proc. pszenicy ozimej, zebrano ją z powierzchni 56 320 ha , natomiast całkowity areał do zbioru to 109 832 ha. Na poziomie 60 proc. zebrano już pszenżyto ozime, najlepiej wygląda zbiór jęczmienia ozimego, ponieważ zbliża się ku końcowi. Należy zaznaczyć , że jeszcze około 2 proc. rzepaku ozimego czeka na zbiór, gdzie w innych województwach trwają już siewy kolejnego rzepaku.

W związku z panującą w województwie warmińsko–mazurskim szczególnie trudną sytuacją, spowodowaną niesprzyjającymi warunkami atmosferycznym, które uniemożliwiają producentom rolnym na dokończenie zbioru zbóż,18 sierpnia Warmińsko–Mazurski Związek Producentów Rolnych oraz Warmińsko–Mazurska Izba Rolnicza zwróciły się do Wojewody Warmińsko–Mazurskiego Artura Chojeckiego o uruchomienie komisji szacujących straty spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wystąpienie o uznanie klęski w rolnictwie.

Do tragicznej obecnie sytuacji w rolnictwie przyczyniła się ubiegłoroczna susza oraz ujemne skutki przezimowania, ponadto deszcze nawalne i gradobicia, z którymi rolnicy zmagali się w okresie wegetacyjnym. Po licznych wymarznięciach rośliny są mocno osłabione i nie ma możliwości uzyskania dobrych plonów.

Warmińsko-Mazurscy Producenci Rolni, jako przedstawiciele rolników województwa warmińsko–mazurskiego żądają:

- wydłużenia spłaty rat wykupu ziemi do 25 lat
- umorzenia całorocznego czynszu dzierżawnego
- umorzenia III i IV raty podatku rolnego
- prolongaty kredytów
- niezwłocznego uruchomienia kredytów klęskowych
- przyspieszenia wypłat dopłat bezpośrednich do końca 2016 r.

Odstąpienia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od sankcji z tytułu niezrealizowanych programów rolnośrodowiskowych wynikających z niesprzyjających warunków atmosferycznych.

mkr

Źródło: Warmińsko–Mazurski Związek Producentów Rolnych

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB