Czwartek, 13 maja 2021

Zakładasz użytek zielony lub lucernik? Zapewnij mu najlepszy start!

2016-08-11 10:51:22 (ost. akt: 2016-08-11 13:39:12) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Wojciech Prokop

Podziel się:

Przełom lata i jesieni to jeden z najlepszych terminów na odsiew użytków zielonych i lucerników. Założenie nowej plantacji w tym właśnie terminie pozwala na pełne użytkowanie produkcyjne w kolejnym sezonie. Jednak każdy, kto miał do czynienia z odsiewem łąk i zakładaniem lucerników wie, że te pozornie proste uprawy potrafią na starcie sprawiać wiele problemów.

Jednym z nich jest słaby wigor początkowy w pierwszych tygodniach po wschodach. Młode rośliny, a właściwie siewki roślin walczą o miejsce, wodę, światło i składniki pokarmowe z chwastami, które tradycyjnie radzą sobie doskonale w każdych warunkach. W tak wczesnej fazie rozwojowej niemożliwe jest wykonanie ochrony herbicydowej ze względu na ryzyko uszkodzenia rośliny uprawnej. Jeśli do tego wystąpi niedobór wody, mamy glebę o niskim pH, lub zastosowane zostanie niewłaściwe nawożenie, to sukces w zakładaniu nowego użytku będzie mocno wątpliwy.

Efekt po zastosowaniu PINKSTART. ZPD Bałcyny 21 dni po siewie.
Efekt po zastosowaniu PINKSTART. ZPD Bałcyny 21 dni po siewie.

Pojawia się jednak nowy sposób wsparcia młodych roślin tak, aby od samego początku poprawić start plantacji. Taką możliwość daje PINKSTART- nawóz w postaci mikrogranulatu, przeznaczony do przedsiewnego mieszania z nasionami roślin drobnonasiennych, takich jak trawy i lucerna.

Dodając 20 kg mikrogranulatu do ustalonej normy wysiewu nasion musimy pamiętać o dokładnym wymieszaniu nawozu z nasionami, oraz o zwiększeniu normy wysiewu o masę nawozu. Oczywiście wapnowanie i nawożenie podstawowe NPK należy zastosować przedsiewnie zgodnie z zapotrzebowaniem uprawianej rośliny na składniki pokarmowe.

Dzięki tak innowacyjnemu sposobowi aplikacji PINKSTART trafia do gleby w bezpośrednim sąsiedztwie nasion rośliny uprawnej. Pozwala to na odżywienie młodej siewki rośliny uprawnej, a nie chwastów. Skład nawozu został dobrany tak, aby przy niskiej dawce na ha zapewnić skuteczne odżywienie roślin na starcie bez ryzyka ich uszkodzenia, a dodatek wapnia MEZOCALC oraz substancji o działaniu biostymulującym PHYSIO+ powoduje szybki wzrost systemu korzeniowego młodych roślin.

Wojciech Prokop

mgr. inż. Wojciech Strumiłło, ZPD Bałcyny, pow. ostródzki, woj. warmińsko-mazurskie
mgr. inż. Wojciech Strumiłło, ZPD Bałcyny, pow. ostródzki, woj. warmińsko-mazurskie
mgr. inż. Wojciech Strumiłło, ZPD Bałcyny, pow. ostródzki, woj. warmińsko-mazurskie

„Użycie nawozu mikrogranulowanego firmy Timac Agro Polska przy siewie mieszanek traw, siewie lucerny i rzepaku, znacząco wpływa na wschody, obsadę i ukorzenienie młodych roślin. Ten model odżywiania od momentu siewu jest bardzo znaczący dla całego procesu wegetacji roślin uprawnych.”

Więcej informacji na www.timacagro.pl

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB