Piątek, 23 kwietnia 2021

Lawendowe żniwa już za nami

2016-07-15 11:36:47 (ost. akt: 2016-07-15 11:57:36)
Lawendowe Pole w Nowym Kawkowie

Lawendowe Pole w Nowym Kawkowie

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

Po raz kolejny sprawdza się przysłowie "cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie" okazuje się , że wielu mieszkańców Olsztyna i okolic nie wie, że tuż pod Olsztynem we wsi Nowe Kawkowo mamy swoją lokalną Prowansję.

Gospodarstwo Agroturystyczne Lawendowe Pole jest pierwszą plantacją lawendy w naszym regionie, plantacja została założona już w 2001 roku i mimo tego, że nie mamy tu z pewnością klimatu śródziemnomorskiego, a jest to naturalna strefa klimatyczna dla lawendy to z roku na rok warmińska plantacja rozrasta się. Należy podkreślić , że uprawa lawendy prowadzona jest tu w zgodzie z naturą, czyli bez użycia nawozów sztucznych oraz chemicznych środków ochrony roślin.

Powoli kończy się czas najpiękniejszych widoków na lawendowym polu, tegoroczne "lawendowe żniwa" z pewnością można zaliczyć o bardzo udanych. Na plantacji jak co roku licznie zjawili się wolontariusze chętni do ścinania lawendy i wszyscy podkreślali , że dawno nie mieli tak przyjemnej , relaksującej i pachnącej pracy.
Zebrane kwiaty lawendy będą teraz suszone i na wiele sposobów wykorzystywane, powstaną z nich bukiety, wianki , herbatki lawendowe, naturalne kremy do ciała, nalewki na lawendzie, czy też przepyszny lawendowy miód. Techniki uprawiania i przetwarzania lawendy można nauczyć się na warsztatach organizowanych w gospodarstwie.


Na terenie gospodarstwa znajduje się również Żywe Muzeum Lawendowe , jedyne tego typu muzeum w Polsce i aż do końca października możemy zwiedzać oraz zachwycać się widokiem i zapachem suszonej lawendy . Lawendowe pole z pewnością możemy zaliczyć do nietuzinkowych atrakcji turystycznych Warmii, świadczą o tym coraz liczniej odwiedzający to miejsce turyści, głównie z terenu centralnej i południowej Polski, szukający ciszy na łonie natury, uciekający od pędzącej codzienności i zgiełku miasta.

mkr

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB