Czwartek, 13 maja 2021

Dopłaty do materiału siewnego - trzeba się pospieszyć z wnioskami

2016-06-14 15:28:30 (ost. akt: 2016-06-14 15:30:20)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Na składanie wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany zostało niewiele czasu. Można to zrobić do 25 czerwca.

Warto wspomnieć, że zmieniły się zasady wsparcia rolników w tym zakresie. Jak już pisaliśmy, wcześniej stawki, które przysługiwały do poszczególnego rodzaju upraw, były znane jeszcze przez rozpoczęciem przyjmowania wniosków. Po zmianie przepisów, począwszy od tego roku, stawki dopłat do materiału siewnego będą corocznie określane w drodze rozporządzenia Rady Ministrów do 30 września. To pokłosie zwiększającego się ciągle poziomu zainteresowania tymi dopłatami, co przekładało się na obciążenie budżetu państwa.

Obecnie, po terminie składania wniosków, ich liczba zostanie zestawiona z pulą przeznaczoną na dopłaty i dopiero wtedy zostaną ustalone stawki dla konkretnych upraw.

Aby starać się o dopłatę, producent rolny musi być w posiadaniu działek rolnych, na których uprawia rośliny objęte dopłatami, o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha. Poza tym należy zużyć do siewu lub sadzenia materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Co ważne, obowiązuje nowy formularz wniosku o dopłaty. Składa się go (osobiście lub pocztą) w odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania Oddziale Terenowym Agencji Rynku Rolnego. Trzeba pamiętać o dołączeniu faktur za zakupiony materiał siewny w okresie od 15 lipca 2015 r do 15 czerwca 2016 r.

DK

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 6 (309) 8 czerwca 2016 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB