Poniedziałek, 18 stycznia 2021

Program pomocowy - 122,7 mln zł dla producentów mleka

2016-06-14 08:00:00 (ost. akt: 2016-06-13 10:12:12)
Ceny mleka w wielu rejonach Polski nie osiągają nawet 1 zł za litr

Ceny mleka w wielu rejonach Polski nie osiągają nawet 1 zł za litr

Autor zdjęcia: Krzysztof Napierski

Podziel się:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało program pomocy dla producentów mleka, którzy muszą uiścić opłatę za przekroczenie w roku 2014/2015 indywidualnych kwot mlecznych. Został on przyjęty przez Radę Ministrów 19 maja i zgłoszony do notyfikacji Komisji Europejskiej. Zgoda tej ostatniej jest niezbędna, by program mógł zostać wprowadzony w życie.

Zdaniem ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, w obecnej sytuacji na rynku mleka wprowadzenie programu jest wręcz konieczne. Już od dwóch lat bowiem, za sprawą rosyjskiego embarga, produkcja mleka coraz bardziej przestaje się opłacać. Jego ceny w wielu rejonach Polski nie osiągają nawet 1 zł za litr mleka.

Jak informuje resort rolnictwa, zgodnie z przekazanym KE programem pomoc ma przysługiwać producentom mleka, którzy uiścili I ratę opłaty należnej za przekroczenie kwot indywidualnych w roku kwotowym 2014/2015 i dla których wniesienie pozostałej do uiszczenia opłaty określonej w decyzji zagraża ich ważnym interesom. Skorzystają z niej przede wszystkim osoby, które niedawno rozwinęły produkcję i pozaciągały kredyty na realizowane inwestycje.

Ministerstwo podaje, że wnioski o pomoc będą rozpatrywane m.in. wówczas, gdy zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny bądź jest to uzasadnione względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem Skarbu Państwa. „Pomoc może być udzielana od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności programu ze wspólnym rynkiem” — zaznacza resort.

Jak dodaje, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2016 r. w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem tymczasowej nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach hodowlanych producenci mleka, którzy złożyli do ARR wnioski otrzymają wsparcie w wysokości ok. 1,5 grosza do wyprodukowanego kilograma mleka. Całkowita kwota wsparcia przewidziana na ten cel dla polskich producentów mleka wynosi 122,7 mln zł.

Ministerstwo przewiduje, że pierwsze wypłaty Agencja Rynku Rolnego zrealizuje 13 czerwca br., a wszystkie środki finansowe z tego tytułu zostaną wypłacone do 16 czerwca br.

KN

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 6 (309) 8 czerwca 2016 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB