W czwartek 26. maja ukazało się kolejne wydanie comiesięcznego raportu IGC analizującego sytuację popytowo-podażową na światowych rynkach zbóż i roślin oleistych. W bieżącym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podwyższyła w dużym stopniu, bo aż o 10 mln t swoją poprzednią prognozę światowych zbiorów zbóż w nadchodzącym sezonie 2016/17.
Obecnie produkcję zbóż (bez ryżu) szacuje się na 2 015 mln t. Oznacza to, że w nadchodzącym sezonie produkcja zbóż na świecie będzie o 0,6 proc. większa niż w sezonie 2015/16. Jednakże w podobnym stopniu zwiększono również prognozowane zużycie zbóż, co powoduje, że sytuacja związana z popytem i podażą w przyszłym sezonie praktycznie nie uległa większym zmianom.
Tańsze zboża konsumpcyjne
Na krajowym rynku obrotu zbożami koniec minionego miesiąca według notowań Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi panował dalszy, znaczny spadek cen zbóż konsumpcyjnych notowanych w systemie. Cena pszenicy konsumpcyjnej w ostatnim tygodniu maja 2016 r. oscylowała na poziomie 634,02 zł/t. Oznacza to dalszy spadek (1,66 proc.) w porównaniu do cen z przełomu kwietnia i maja tego roku. Cena ta jest również niższa od ceny notowanej w analogicznym okresie 2015 roku o 6,51 proc.
Ceny żyta konsumpcyjnego po kwietniowych wzrostach, również odnotowały na przestrzeni maja spadek o 2,69 proc. i na początku czerwca osiągnęły poziom 520,73 zł/t. Wartość ta jest jednak wyższa o 13,66 proc. niż cena odnotowana przed rokiem.
Zróżnicowanie w produktach mleczarskich
W zakładach objętych ZSRIR MRiRW w maju 2016 roku odnotowano różnice w układaniu się średnich cen obowiązujących w obrocie na oferowane produkty.
Masło konfekcjonowanego na koniec kwietnia w sprzedaży kosztowało 11,52 zł/kg, co w porównaniu do ceny 11,71 zł/kg notowanej przed miesiącem oznacza spadek o kolejne 1,59 proc. Ceny masła w blokach (podobnie jak odtłuszczone mleko w proszku) w tym samym okresie wzrosły z 9,87 do 10,307 zł/kg (wzrost o 4,38 proc.). W odniesieniu jednak do analogiczego okresu sprzed roku wartości cenowe obu artykułów są niższe — masła konfekcjonowanego o 12,83 proc. i masła w blokach o 9,43 proc.
Ceny oferowane na rynku za mleko w proszku (zarówno pełne jak i odtłuszczone) podlegały w maju lekkiemu wzrostowi (mleko odtłuszczone) lub stabilizacji (mleko pełne). Za kg mleka pełnego na początku czerwca oferowano 8,08 zł, a więc tyle samo co na początku maja. Jest to jednak cena o 15,34 proc. niższa od uzyskiwanej za ten produkt w analogicznym roku poprzedniego.
Za mleko odtłuszczone żądano niewiele więcej niż na początku maja. Cena sprzedaży w wysokości 7,02 zł/kg w porównaniu do ceny z końca kwietnia 2016 roku wynoszącej 7 zł/kg jest więc zaledwie o 0,25 proc. wyższa. Jednak w porównaniu do początku czerwca 2015 roku jest to cały czas cena niższa o 4,25 proc.
Za mleko odtłuszczone żądano niewiele więcej niż na początku maja. Cena sprzedaży w wysokości 7,02 zł/kg w porównaniu do ceny z końca kwietnia 2016 roku wynoszącej 7 zł/kg jest więc zaledwie o 0,25 proc. wyższa. Jednak w porównaniu do początku czerwca 2015 roku jest to cały czas cena niższa o 4,25 proc.
mgr inż. Robert Stopa, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie
rolniczeabc@rolniczeabc.pl
rolniczeabc@rolniczeabc.pl
Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 6 (309) 8 czerwca 2016 r.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez