Rządowy program „Rodzina 500 plus” w dużym stopniu adresowany jest do familii zamieszkujących obszary wiejskie. Żeby otrzymać wsparcie, trzeba prawidłowo obliczyć dochód z gospodarstwa.
Bez dopłat bezpośrednich
W przypadku ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego, ważna jest liczba posiadanych hektarów przeliczeniowych. Przyjęto, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie, w drodze obwieszczenia, przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie ustawy o podatku rolnym. Obecnie to 2 506 zł, tj. 208,83 zł miesięcznie.
Minus czynsz
Ustalając dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego, do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego wlicza się obszary rolne oddane w dzierżawę. Wyjątki, to ziemia oddana w dzierżawę na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego (żeby dostać świadczenie emerytalno-rentowe); gospodarstwa rolne wniesione do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną; gospodarstwa oddane w dzierżawę w związku z pobieraniem renty strukturalnej.
Poza tym, przy obliczaniu dochodu rodziny uzyskanego przez dzierżawcę gospodarstwa rolnego (w tym od Agencji Nieruchomości Rolnych), pomniejsza się go o zapłacony czynsz z tytułu dzierżawy.
d.kucman@kurierprzasnyski.pl
Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 4 (307) 13 kwietnia 2016 r.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez