środa, 3 marca 2021

„Rodzina 500 plus” - pieniądze na dzieci także dla rolników

2016-04-14 08:00:00 (ost. akt: 2016-04-13 15:47:40)
Przy ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego potrzebnego do programu „Rodzina 500 plus”, ważna jest liczba posiadanych hektarów przeliczeniowych

Przy ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego potrzebnego do programu „Rodzina 500 plus”, ważna jest liczba posiadanych hektarów przeliczeniowych

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

Rządowy program „Rodzina 500 plus” w dużym stopniu adresowany jest do familii zamieszkujących obszary wiejskie. Żeby otrzymać wsparcie, trzeba prawidłowo obliczyć dochód z gospodarstwa.

Wnioski o świadczenia z tego programu są już przyjmowane w każdej gminie, z reguły przez ośrodki pomocy społecznej. Wsparcie mogą otrzymać rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18. roku życia. Każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci otrzyma 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę, wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Bez dopłat bezpośrednich


W przypadku ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego, ważna jest liczba posiadanych hektarów przeliczeniowych. Przyjęto, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie, w drodze obwieszczenia, przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie ustawy o podatku rolnym. Obecnie to 2 506 zł, tj. 208,83 zł miesięcznie.

W przypadku gdy rodzina uzyskuje dochody z gospodarstwa rolnego oraz dochody pozarolnicze, dochody te sumuje się. Nie wlicza się do nich dopłat bezpośrednich.

Minus czynsz


Ustalając dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego, do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego wlicza się obszary rolne oddane w dzierżawę. Wyjątki, to ziemia oddana w dzierżawę na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego (żeby dostać świadczenie emerytalno-rentowe); gospodarstwa rolne wniesione do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną; gospodarstwa oddane w dzierżawę w związku z pobieraniem renty strukturalnej.
Poza tym, przy obliczaniu dochodu rodziny uzyskanego przez dzierżawcę gospodarstwa rolnego (w tym od Agencji Nieruchomości Rolnych), pomniejsza się go o zapłacony czynsz z tytułu dzierżawy.

Dariusz Kucman
d.kucman@kurierprzasnyski.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 4 (307) 13 kwietnia 2016 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB