Racjonalne nawożenie roślin bobowatych powinno być uzależnione od zasobności gleby oraz potrzeb pokarmowych roślin. Zasobność gleby w poszczególne składniki mineralne można oznaczyć w najbliższej Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Uzyskanie wysokiego plonu dobrej jakości jest uwarunkowane nie tylko dobrym zaopatrzeniem rośliny uprawnej w makroelementy, ale również pokryciem zapotrzebowania na mikroelementy.
Niedoboru nie można lekceważyć
Poza niezbędnymi makroskładnikami warunkiem uzyskania zadawalających plonów i dobrego współżycia z bakteriami brodawkowymi, które asymilują azot atmosferyczny, jest dostarczenie roślinom mikroelementów tj. molibden, bor, miedź, mangan i cynk. Mikroelementy decydują, o efektywnym wykorzystaniu azotu, fosforu czy pozostałych makroskładników potrzebnych w budowie części wegetatywnych i generatywnych roślin. Mikroelementy spełniają bardzo ważne funkcje fizjologiczne w roślinie.
Mangan jest odpowiedzialny za intensywność fotosyntezy oraz bierze udział w przemianie związków azotowych i węglowodanów.
Molibden jako składnik enzymu zwanego reduktazą azotanową bierze udział w metabolizmie azotu. Ponadto wpływa na przemiany fosforu oraz syntezę chlorofilu i witamin.
Gdy gleba jest zaniedbana i zakwaszona
Mniejsze zapotrzebowanie na azot wynika z przystosowania do samozaopatrzenia się w ten składnik, pod warunkiem, że gleba na której uprawiamy rośliny bobowate jest we właściwej kulturze i nie jest za bardzo zakwaszona. Jeżeli warunki te nie są spełnione czyli gleba jest zakwaszona i pozbawiona składników pokarmowych, należy przedsiewnie zastosować niewielką dawkę azoty około 30 kg/ha. Zastosowanie azotu w niewielkich ilościach jest potrzebne do czasu rozpoczęcia symbiozy z bakteriami brodawkowymi.
Nawozy dobrze wymieszać z glebą
Nawozy fosforowo-potasowe na glebach ciężkich powinno się wysiewać jesienią pod orkę zimową natomiast na glebach lekkich — wiosną przed uprawą przedsiewną. Niektóre gatunki roślin bobowatych grubonasiennych mają mniejsze wymaganie co do stanowiska (możliwość uprawy na glebach lekkich) na przykład soczewica czy łubin żółty. W takim przypadku nawozy fosforowo-potasowe należy stosować w całości wiosną, ponieważ na glebach lżejszych może wystąpić obawa wymycia składników pokarmowych. Bardzo ważne jest aby nawozy fosforowo-potasowe dobrze wymieszać z glebą ponieważ są słabo mobilne w roztworze glebowym.
Nie znoszą kwaśnego odczynu gleby
Wszystkie rośliny bobowate nie znoszą kwaśnego odczynu gleby, gdyż w tych warunkach ograniczone jest wiązanie azotu z powietrza. Jedynie łubin żółty i wąskolistny preferuje lekko kwaśny odczyn gleby i ma mniejsze wymagania pokarmowe.
Nawożenie mieszanek ze zbożami
Wysiewając rośliny bobowate w mieszankach należy pamiętać aby uwzględnić potrzeby nawozowe rośliny towarzyszących. Czyli należy uwzględnić bądź zwiększyć nawożenie azotowe oraz zwiększenie ilości nawozów fosforowo-potasowych i mikroelementów.
Zaleca się zastosowanie wapna po zbiorze przedplonu, przed uprawkami pożniwnymi. W przypadku niskiej zawartości magnezu w glebie, ⅓ dawki CaO należy zastosować w postaci wapna magnezowego. W przypadku niskiej i bardzo niskiej zasobności gleby w magnez oraz niemożności zastosowania wapna magnezowego trzeba zastosować jeden z nawozów magnezowych w dawce 20–40 kg MgO na ha. Podobną regułę można zastosować przy nawożeniu roślin bobowatych drobnonasiennych uprawianych w mieszankach.
Bobowate w czystym siewie
Rośliny bobowate drobnonasienne podobnie jak grubonasienne mają mocno rozbudowany system korzeniowy, dzięki któremu mają możliwość penetracji głębszych warstw gleby, pozyskując niedostępne składniki pokarmowe. Z reguły nie stosuje się nawożenia azotowego przy uprawie w czystym siewie, gdyż azotu dostarczają im bakterie brodawkowe, z którymi żyją w symbiozie. Nawożenie podstawowe obejmuje więc trzy składniki mineralne: fosfor, potas i wapń.
Wieloletnie drobnonasienne
Jeżeli chodzi o rośliny bobowate wieloletnie użytkowane więcej niż dwa lata to zaleca się od drugiego roku wegetacji stosować nawożenie pogłówne i co roku wysiewać dawki wynoszące 36-54 kg P2O5 i 40-60 kg K2O na hektar wczesną wiosną, w okresie rozpoczęcia wegetacji roślin lub po I pokosie.
Bobik — 60-100 kg P2O5 i 80-140 kg K2O, przy pH gleby 6-7
Groch — 80-120 kg P2O5 i 140-180 kg K2O, przy pH gleby 6-7
Łubin wąskolistny i łubin żółty — 60-100 kg P2O5 120-180 kg K2O, przy pH gleby 5-6 (lekko kwaśny)
Łubin biały — 60-100 P2O5 i 120-180 kg K2O, przy pH gleby 6-7
Soczewica — 80-120 kg P2O5 140-180 kg K2O, przy pH gleby 6-7
Wyka siewna — 55-80 P2O5 i 60-130 kg K2O, przy pH gleby 6-7
Soja — 60-80 kg P2O5 i 120-160 kg K2O, przy pH gleby 6-7
rolniczeabc@rolniczeabc.pl
Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 2 (305) 10 lutego 2016 r.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez