Nie marszałkowie województw, a Agencja Rynku Rolnego sprawuje teraz nadzór nad grupami producenckimi i ich związkami. A konkretnie — dyrektorzy terenowych oddziałów ARR. To oni podejmują decyzje w zakresie rejestracji grup oraz wydawania decyzji o ich uznaniu.
Taką zmianę zawarto w znowelizowanej ustawie o grupach producenckich i innych ustawach. Te przepisy weszły w życie 18 grudnia ub.r., umożliwią dostosowanie istniejących regulacji tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych oraz ich związków do zasad i warunków udzielania pomocy finansowej grupom producentów rolnych określonych w unijnym prawie.
Obowiązek potwierdzenia spełnienia warunków
Nowe przepisy nakładają obowiązek złożenia przez grupy wniosku do ARR o potwierdzenie spełnienia warunków określonych w znowelizowanej ustawie oraz w wydanych na jej podstawie rozporządzeniach. Pół roku od wejścia w życie tego prawa mają na to grupy zamierzające ubiegać się o wsparcie w ramach PROW 2014-2020. Pozostałe mogą to zrobić w ciągu roku. Niespełnienie tego obowiązku grozi wykreśleniem z rejestru grup.
Coroczne sprawozdania
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, grupa producentów rolnych jest również zobowiązana do corocznego składania sprawozdań w zakresie obrotu produktem lub grupą produktów, ze względu na które została utworzona, za dany rok działalności, ale w krótszym terminie. Poprzednio było to 6 miesięcy od upływu roku jej działalności. Teraz to 2 miesiące od dnia zakończenia danego roku działalności.
Obowiązek tworzenia planu biznesowego grupy
Co też warto wiedzieć, nowa ustawa wprowadza zakaz posiadania więcej niż 20 proc. głosów na walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników grupy, także w sposób pośredni.
Ważną nowością jest również obowiązek tworzenia planu biznesowego grupy, który ma być zgodny z aktem założycielskim oraz sporządzany na okres co najmniej 5 lat na formularzu opracowanym przez ARR. Zastępuje on sporządzany wcześniej plan działania grupy.
Dariusz Kucman, d.kucman@kurierprzasnyski.pl
Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 1 (304) 20 stycznia 2016 r.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez