Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Materiał siewny – dopłaty po zmianach

2015-11-23 13:20:12 (ost. akt: 2015-11-23 13:23:48)
Stawki dopłat będą corocznie określane do 30 września, po okresie przyjmowania wniosków

Stawki dopłat będą corocznie określane do 30 września, po okresie przyjmowania wniosków

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Sposób określania wysokości stawek dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany zmieni się od 2016 r. Ma to związek z wejściem w życie nowelizacji ustawy o Agencji Rynku Rolnego oraz niektórych innych ustaw.

Jak podała ARR, stawki te będą corocznie określane w drodze rozporządzenia Rady Ministrów do 30 września. „Ich wysokość będzie wyliczana na podstawie wnioskowanej powierzchni upraw zadeklarowanych we wnioskach złożonych w terminie od 15 stycznia do 25 czerwca z uwzględnieniem gatunków roślin uprawnych objętych dopłatą oraz środków finansowych przeznaczonych na te dopłaty w danym roku” — precyzuje Agencja.

Te nowości wiążą się także z nowym formularzem wniosku o przyznanie dopłaty.

„Szczegółowe informacje dotyczące dopłat oraz aktualny wzór wniosku zostaną udostępnione na stronie internetowej www.arr.gov.pl przed rozpoczęciem terminu na składanie wniosków, tj. przed 15 stycznia 2016 r.” — zapewnia ARR.

Warto wspomnieć, że wiosną tego roku podczas tego samego naboru wniosków rolnicy mogli otrzymać różne kwoty dopłat materiału siewnego. Jeśli złożyli wnioski po 21 kwietnia, stawki były już niższe. I np. dopłata do 1 ha zbóż spadła ze 100 do 80 zł. Naturalnie nie spodobało się to w środowisku. Organizacje rolnicze wystąpiły o ujednolicenie przepisów.

Dariusz Kucman, d.kucman@kurierpszasnyski.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 11 (302) 18 listopada 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB