Niemal 3 miliony złotych wyniosła najwyższa opłata z tytułu przekroczenia posiadanego limitu kwoty mlecznej w regionie Mazowsza oraz Warmii i Mazur. O rozłożenie zobowiązań na raty wnioskowało ok. 53 proc. uprawnionych z tych województw.
Do 11 września do Agencji Rynku Rolnego można było składać wnioski o rozłożenie na raty należnej opłaty za przekroczenie indywidualnej kwoty mlecznej w roku kwotowym 2014/2015.
Trochę ponad połowa rolników złożyło wnioski
— Zarówno w województwie mazowieckim, jak i warmińsko-mazurskim, o wydanie decyzji o rozłożenie na raty opłat wystąpiło ok. 53 proc. uprawnionych beneficjentów — informuje Monika Koźlakiewicz, dyrektor Biura Współpracy i Organizacji Rynku Mleka Agencji Rynku Rolnego. Jak podaje, w sumie na Mazowszu kwoty mleczne przekroczyło ponad 18 tysięcy producentów, na Warmii i Mazurach zaś — ponad 4 tysiące. — Najwyższa opłata z tytułu przekroczenia posiadanego limitu wyniosła niemal 3 mln zł — wskazuje.
Producentów mleka dodatkowo obciąża panująca ostatnio w kraju susza. — Miała ona istotny wpływ na użytki zielone oraz zbiory kukurydzy, co niewątpliwie w sposób negatywny wpłynęło na kondycję polskich gospodarstw w zakresie produkcji mleka — precyzuje Monika Koźlakiewicz. Stratni są zwłaszcza ci rolnicy, u których komisje szacujące szkody nie uwzględniły w swoich protokołach produkcji zwierzęcej.
Mleczarnie pomagają swoim dostawcom
Oprócz rozłożenia na raty opłat za nadprodukcję, gospodarze mogą też liczyć na wsparcie mleczarni, do których dostarczają mleko. — Z wiedzy agencji wynika, iż podmioty skupujące są zaangażowane w różny sposób w pomoc producentom, którzy przekroczyli posiadane limity i są zobowiązani do uiszczenia opłaty z tytułu nadprodukcji — mówi dyrektor biura ARR. Specjalne oferty kredytów dla rolników przygotowały też niektóre banki.
Krzysztof Napierski, k.napierski@mazowieckiemedia.pl
Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 10 (301) 14 października 2015 r.
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
rolnik #1840311 | 164.126.*.* 21 paź 2015 16:46
droga redakcjo - proszę o artykuł informujący o tym który prezes , na ilu równocześnie etatach pseudo prezesów w kilku miejscach i ile milionów zarabiają - tak dorabiając do państwowej posady/(np.poseł)+prezes/. to jest super temat. jak on mi pomaga ?! SIĘ PYTAM?! JAK PAŃSTWO MI POMAGA ZMUSZAJĄC DO BRANIA KOLEJNEGO KREDYTU Z PROCENTAMI?!
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz
rolnik #1840304 | 164.126.*.* 21 paź 2015 16:36
cena nabiału spada w sklepie - to nam cenę za mleko mleczarnia obniża - to kto tylko traci ? JA . a mleczarnia dalej tyle samo zarabia.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz
ROLNIK #1840301 | 164.126.*.* 21 paź 2015 16:31
KARA + SUSZA + ZA MAŁA CENA MLEKA + KOSZTY PROD. = SZUBIENICA DLA MNIE !!! MLECZARNIA TYLKO SMS-EM ZAWIADAMIA ŻE MIESIĄC DO TYŁU OPUSZCZA CENĘ ZA MOJE MLEKO I MA TO GDZIEŚ JAK ZAPŁACĘ ZA WSZYSTKO. CIEKAWE CZY PREZES SOBIE WYSŁAŁ SMS-A ŻE PENSJA MU SIĘ OBNIŻYŁA ???!!!
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz
rolnik #1840296 | 164.126.*.* 21 paź 2015 16:25
jaką pomoc !!! ??? - rozłożenie na RATY i zarobienie ODSETEK - i mleczarnia i bank zaciera ręce z radości - a my dalej płacimy i wszystkich dookoła utrzymujemy - tych wszystkich pseudo prezesów zarabiających set. tys. na pięciu etatach -- nic nie robicie żeby nam pomóc !!!!! nic!!!!!
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz