Piątek, 23 kwietnia 2021

W Boleszynie postawili na odnawialne źródła energii

2015-07-18 08:00:00 (ost. akt: 2015-07-16 11:25:54)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Podziel się:

Andrzej Galiński, agroprzedsiębiorca z Boleszyna w powiecie nowomiejskim postawił na odnawialne źródła energii. Po działającej od 2012 roku biogazowni rolniczej, właśnie kilka dni temu uroczyście otwarto ciepłownię opalaną biomasą z linią do przetwarzania pofermentu, rozbudowaną biogazownię oraz farmę fotowoltaiczną w Mrocznie.

Prezes Biogalu Andrzej Galiński 26 czerwca podczas oficjalnej uroczystości otwarcia nowych inwestycji podkreślił, że obecnie oddane przedsięwzięcie — linia do przetwarzania pofermentu i ciepłownia na biomasę, jest przysłowiową „wisienką na torcie” wśród zrealizowanych dokonań.

— Poferment z biogazowni może być biomasą-agro lub nawozem organicznym stosowanym w gospodarstwach ekologicznych — dodał prezes Galiński.

Łącznie inwestor ze środków unijnych i budżetu państwa na trzy zrealizowane projekty uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 18 mln złotych
Fot. Stanisław R. Ulatowski
Łącznie inwestor ze środków unijnych i budżetu państwa na trzy zrealizowane projekty uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 18 mln złotych


Rozbudowa biogazowni rolniczej


Drugim obiektem, do którego przecięto symboliczną wstęgę była rozbudowana biogazownia rolnicza. Zaraz po wybudowaniu urządzenia dawały moc trochę ponad 1 megawata, teraz po rozbudowie, agregaty dysponują mocą 2 megawatów.

— Pracujemy na substratach — gnojowicy z własnej fermy świń i kiszonce z kukurydzy z upraw spółki oraz odpadach przemysłu rolno-spożywczego — wyjaśnia Andrzej Galiński.

Metan wytwarzany w instalacjach jest spalany w agregatach. Pozwala to na produkcję ciepłej wody, która rozprowadzana jest w Boleszynie. W ten sposób ogrzewanych jest 20 kotłowni indywidualnych i m.in. zabytkowy boleszyński kościół oraz plebania. Prezes spółki oblicza, że w obsługiwanych przez Biogal gospodarstwach domowych, dotąd w sezonie grzewczym, zużywano około 150 ton węgla, co miało negatywny wpływ na jakość powietrza w dość zwartej zabudowie wsi. Produkowany prąd elektryczny natomiast kupuje operator w Płocku.

Pofalowana farma fotowoltaiczna


Kolejną inwestycją zrealizowaną przez spółkę jest farma fotowoltaiczna, której pofalowaną konstrukcję można podziwiać ze wzgórza przy drodze wiodącej z Mroczna w kierunku Trzcina. Panele wytwarzają moc 980 kilowatów, a samo pole fotowoltaiczne, zlokalizowane w Mrocznie liczy 3,5 hektara. Na stelażach umocowanych jest 3920 ogniw, co daje 8 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Ciekawostką jest to, że przy budowie farmy wykorzystano geofizyczne uwarunkowania pofałdowanego terenu, co jest niespotykane w skali naszego kraju. Wyprodukowana energia elektryczna również trafia do sieci płockiego operatora a ciepło i ciepła woda obecnie są dostarczane do Boleszyna. Inwestor chciałby w przyszłości poszerzyć grono odbiorców i przesyłać ciepło do gospodarstw w ościennych miejscowościach. Takie plany ma spółka na najbliższą przyszłość.

Przy budowie farmy fotowoltaicznej wykorzystano geofizyczne uwarunkowania pofałdowanego terenu, co jest niespotykane w skali naszego kraju
Fot. Stanisław R. Ulatowski
Przy budowie farmy fotowoltaicznej wykorzystano geofizyczne uwarunkowania pofałdowanego terenu, co jest niespotykane w skali naszego kraju

Stanisław R. Ulatowski, "Gazeta Olsztyńska"

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 7 (298) 8 lipca 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. operator #1858031 | 185.122.*.* 15 lis 2015 09:15

    Ciepło i ciepła woda z fotowoltaiki?? Chyba Pan redaktor słabo odrobił pracę domową bo pisze kompletne bzdury...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz