Ozonowanie jest jedną z tych metod, którą należy wykorzystywać w rolnictwie. Ozon, jako silny utleniacz powszechnie jest stosowany do usuwania zanieczyszczeń chemicznych, w dezynfekcji, dezodoryzacji i deakaryzacji pomieszczeń. Zabieg ozonowania powinien być stosowany rutynowo w każdym gospodarstwie — w kurnikach, przechowalniach i magazynach warzyw i owoców, oborach i stajniach.
Polecany jest w przetwórstwie i przechowalnictwie
Największą zaletą ozonu jest to, że doprowadza on do utlenienia materiału praktycznie bez powstawania niepożądanych lub szkodliwych produktów ubocznych. Stąd też tak bardzo zalecany jest do stosowania w rolnictwie, w kontakcie z żywnością czy warzywami i owocami. Dzięki właściwościom aktywnego tlenu zabieg ozonowania jest skuteczny w ochronie przed insektami i gryzoniami, świetnie rozprawia się z pleśnią i grzybami. Dlatego polecany jest w przetwórstwie i przechowalnictwie mięsa i ryb, a także owoców i warzyw.
Pod dodatkowym tlenem
Tajemnica zabiegu leży w samym ozonie, jego silnym oddziaływaniu. Ozon powstaje w wyniku rozpadu trójatomowej cząsteczki tlenu pod wpływem wyładowania elektrycznego. W naturze pojawia się po burzy. Powietrze wówczas pachnie świeżo, wiosennie. W przypadku zabiegów ozon otrzymujemy sztucznie przy użyciu tzw. generatorów ozonu.
kr
Ozon jest najsilniejszym utleniaczem i ma szerokie spektrum działania na mikroorganizmy: bakterie, zarodniki przetrwalnikowe bakterii, wirusy, grzyby i ich zarodniki, pierwotniaki. Działa silnie bakteriobójczo. W dużych stężeniach jest gazem trującym, niebezpiecznym dla człowieka. Aby uniknąć zatrucia, należy stosować detektory ozonu przy pracy z generatorem, a miejsce zabiegu zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych. Dlatego ważne jest, aby zabieg był wykonywany przez profesjonalną firmę.
Ozon jest silnym utleniaczem. Zabiegi z jego użyciem są przyjazne środowisku i nawet akceptowane w produkcji ekologicznej. W wyniku zastosowania ozonu nie powstają żadne produkty uboczne. Skutecznie niszczy bakterie. W dużych stężeniach ozon jest trującym gazem dla owadów i szkodników przechowywanych produktów spożywczych, dlatego jest rozważanym środkiem do zastosowania w zabiegach dezynsekcji.
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Kamil Wojciechowski #2941958 | 82.177.*.* 1 lip 2020 14:12
Ozonowanie bardzo dobrze się sprawdza do dezynfekcji, likwidacji alergenów i odgrzybiania. U mnie w zakładzie stosują tą metodę i wszystko jest czyste. Taki ozonator kupiliśmy https://www.techsterowniki.pl/generator- ozonu-OTS-15
! odpowiedz na ten komentarz
Kasia #2510475 | 193.108.*.* 30 maj 2018 12:50
A właśnie, że ozonowanie zniszczy pleśń i warto skorzystać z tej metody. Polecam firmę http://www.wofil.pl/
! odpowiedz na ten komentarz
hurem #1826366 | 83.24.*.* 1 paź 2015 11:43
no właśnie słyszałam, że ozonowanie dobrze sobie radzi w takich sytuacjach.
! odpowiedz na ten komentarz