Czwartek, 22 kwietnia 2021

Cudzoziemcom będzie dużo trudniej kupić ziemię

2015-07-09 12:00:00 (ost. akt: 2015-07-08 13:55:56)
Protest rolników w Makowie Mazowieckim w 2013 roku

Protest rolników w Makowie Mazowieckim w 2013 roku

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

Wyprzedaż polskiej ziemi obcokrajowcom — to był jeden z powodów, który towarzyszył niemal każdemu rolniczemu protestowi. Receptą ma być uchwalona pod koniec czerwca Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego.

Obawy rolników narastały, bo 1 maja 2016 r. skończy się obowiązujący od 2004 r. okres ochronny i obcokrajowcy będą mogli kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.


Zakupy na „słupy”


Co prawda rząd uspokajał, że póki co obcokrajowcy nie rzucili się na polskie grunty. Bo ze sprawozdania MSW wynika, że w 2014 r. cudzoziemcy otrzymali w Polsce 271 zezwoleń na zakup ziemi o łącznej powierzchni 1 036,35 ha. Ale zdaniem rolniczych organizacji rolne nieruchomości były przez zagraniczny kapitał nabywany na podstawionych Polaków, czyli tzw. słupy.

Zresztą Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z 2014 r. przyznała, że istnieją luki prawne pozwalające cudzoziemcom przejmować ziemię w Polsce. Stają się oni udziałowcami w polskich spółkach, które są właścicielami ziemi, bo prawo nie zobowiązuje takich spółek do składania informacji o posiadanych gruntach. Tym sposobem ziemie w Polsce kupuje przede wszystkim kapitał holenderski, duński i luksemburski.


Meldunek i kwalifikacje


Ochronić Polskę przed wykupem gruntów przez obcokrajowców poprzez wprowadzenie szeregu ograniczeń po zakończeniu okresu ochronnego ustalonego z UE ma Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, uchwalona 25 czerwca.

Jak podkreślano w Sejmie, nowe przepisy nie zabraniają wprost cudzoziemcom i spółkom z kapitałem zagranicznym kupować gruntów rolnych w Polsce. Ale uchwalona ustawa zawiera w sobie sporo istotnych ograniczeń, które mają zapobiec wykupowaniu ziemi przez bogatych rolników lub przedsiębiorstwa z zachodu Europy, a także spekulowaniu obrotem ziemią.

Autorzy ustawy umieścili w niej taki warunek, że kupić ziemie będą mogli tylko ci faktycznie ją uprawiający. Konieczne będzie wykazanie się meldunkiem od 5 lat w gminie tej samej lub sąsiedniej co nabywana nieruchomość.

Pod lupę mają trafiać każdorazowo środki przeznaczane na zakup ziemi. A także kwalifikacje zawodowe nabywcy (oświadczenia w tej m.in. sprawie będą — jeśli okażą się nieprawdziwe — podlegać odpowiedzialności karnej).

Protest rolników w Makowie Mazowieckim w 2013 roku
Fot. Dariusz Kucman
Protest rolników w Makowie Mazowieckim w 2013 roku


Przeciwdziałanie koncentracji


Według ustawodawcy, ten nowy akt prawny ma też zapobiec rozdrobnieniu ziemi pomiędzy zbyt wielu właścicieli (np. przez dziedziczenie przez wszystkich spadkobierców). Uprzywilejowane będą gospodarstwa rodzinne, które dają zatrudnienie i utrzymanie całym polskim familiom.

W ustawie zapisano także zakaz nabywania gruntów dla osób i firm posiadających łącznie powyżej 300 ha oraz 10-letni zakaz obrotu ziemią zakupioną z zasobów państwa pod rygorem wysokich kar. Przynajmniej teoretycznie ma to przeciwdziałać koncentracji gruntów w rękach jednego właściciela i powstawaniu wielkich koncernów rolnych.

Dariusz Kucman, "Kurier Makowski"
d.kucman@kuriermakowski.pl

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. cebulak #1772258 | 83.9.*.* 9 lip 2015 22:09

  Ustawa w Senacie nie przeszła....!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #1772127 | 46.205.*.* 9 lip 2015 19:44

  A wykup mieszkań? Nade mna kupiła mieszkanie Niemka, jestem totalnie zalana -pękła rura a ona nawet nie pojawila sie w Polsce i co ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. pol #1772105 | 178.43.*.* 9 lip 2015 19:24

   czy ktoś wie jak to będzie z przepisaniem udziałów w ziemi spadkobiercy który posiada 90 % tych udziałów chodzi o niewielką działkę 2 ha-90 % ma syn a 10 ja

   ! - + odpowiedz na ten komentarz