środa, 21 kwietnia 2021

Młodzi rolnicy wykazali się wiedzą

2015-07-09 08:00:00 (ost. akt: 2015-07-13 11:16:46)

Autor zdjęcia: WMODR

Podziel się:

Młodzi rolnicy z Warmii i Mazur mają nie tylko doświadczenie i umiejętności, ale też sporą wiedzę, którą wykazali się podczas kolejnej edycji Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie. W regionalnym finale olimpiady wzięło w tym roku udział 50 osób.

Olimpiada od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi związanych z rolnictwem z Warmii i Mazur. W tegorocznej edycji Olimpiady wzięło udział 50 osób, byli to laureaci trzech pierwszych miejsc olimpiad powiatowych, które odbywały się w każdym Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego na terenie całego województwa.

Główny cel Olimpiady to podnoszenie wiedzy u młodych rolników, a także weryfikacja szeroko rozumianej wiedzy rolniczej w formie współzawodnictwa.

Fot. WMODR

Uczestnicy w drodze do zwycięstwa musieli zmierzyć się z 40 pytaniami testowymi dotyczącymi min. funkcjonowania gospodarstw rolnych, prowadzenia upraw, chowu i hodowli zwierząt, form wsparcia działalności rolniczej, zasad bezpiecznej pracy w rolnictwie i ochrony środowiska. Po przeprowadzonym teście pisemnym pięć osób z najwyższą liczbą punktów zostało zakwalifikowanych do etapu ustnego. Zadaniem uczestników było udzielenie poprawnych odpowiedzi na cztery pytania. O zajęciu kolejnych miejsc w Olimpiadzie zadecydowała suma punktów z dwóch etapów (pisemnego i ustnego). Razem każdy zawodnik miał możliwość zdobycia 60 punktów.

Fot. WMODR

Zwycięzcą tegorocznej Olimpiady, zdobywając 43 punkty okazał się Łukasz Borowski ze wsi Niedźwieckie w gminie Wieliczki. Wraz z żoną i synem prowadzi on 200-hektarowe gospodarstwo nastawione na bydło mleczne. Drugie miejsce zajął Mateusz Witek mieszkaniec Radosz w gminie Barciany, gdzie prowadzi 50-hektarowe gospodarstwo rolne z produkcją roślinną i hodowlą bydła. Trzecie miejsce przypadło Danielowi Brzósce z miejscowości Burdąg z gminy Jedwabno, a czwarte miejsce zajął Karol Warmiński z Sękowa w gminie Działdowo. Piąte miejsce wywalczył Adam Kukla z Kominek w gminie Kolno.

Fot. WMODR

Olimpiadę honorowym patronatem objął marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marek Brzezin. Organizatorem Olimpiady był Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, a także Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Państwowa Inspekcja Pracy — Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - Oddział Regionalny w Olsztynie.

Abc

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 7 (298) 8 lipca 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. roLNIK #1777487 | 178.36.*.* 17 lip 2015 08:07

    teraz się wszystko zgadza :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. roLNIK #1772726 | 178.36.*.* 10 lip 2015 13:41

    OSOBY NA 4 I 5 MIEJSCU SĄ ODWROTNIE ZAPISANE

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)