środa, 12 maja 2021

Wyciąg z czosnku zdrowy dla zwierząt hodowlanych

2015-06-23 08:00:00 (ost. akt: 2015-06-22 14:45:56)
Czosnek silnie działa na drobnoustroje

Czosnek silnie działa na drobnoustroje

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Zdrowe właściwości czosnku mogą poprawić stan funkcjonowania organizmu nie tylko w przypadku ludzi, ale też zwierząt. Na rynku preparatów dla zwierząt hodowlanych coraz bardziej popularne są naturalne wyciągi z czosnku, które stosuje się jako dodatek do pasz lub jako dodatek do wody.

Wyciąg z czosnku może być z powodzeniem stosowany u trzody chlewnej, drobiu, a także u innych zwierząt hodowlanych. Przede wszystkim, czosnek bardzo silnie działa na drobnoustroje. Jego działanie jest od 3 aż do 250 razy silniejsze niż działanie innych ziół dodawanych do pasz lub wody. Ma właściwości przeciwwirusowe, bakteriobójcze, grzybobójcze i robakobójcze. Działa też przeciwzapalnie i odkażająco.

Bakteriobójcza allicyna


Prozdrowotne właściwości czosnku są związane z jego bardzo złożoną budową chemiczną. W czosnku świeżym głównym składnikiem jest substancja o nazwie allina, która nie ma żadnego zapachu. Gdy czosnek rozdrobnimy, specjalny enzym allinaza rozkłada allinę i powstaje substancja lotna o nazwie allicyna. To ona odpowiada zarówno za mocny, ostry zapach czosnku, jak i za jego działanie niszczące drobnoustroje. Oprócz tego, czosnek to bogate źródło witamin i minerałów, dzięki czemu świetnie sprawdza się w sytuacji ich niedoboru w organizmie. Wyciąg z czosnku dodawany do paszy lub wody zapobiega chorobom układu oddechowego, zapobiega kokcydiozie, poprawia jakość ściółki oraz znacząco zmniejsza liczbę upadków w stadzie.

Bezpieczny i prosty w stosowaniu


Skoncentrowany wyciąg z czosnku, zawierający odpowiednie stężenie allicyny, jest doskonałym dodatkiem do paszy, który wzmacnia nie tylko pojedyncze zwierzę, ale też całe stado. Sprawdza się zarówno w profilaktyce, jak i we wczesnym leczeniu wielu chorób. A odporne stado wymaga stosowania mniejszej ilości antybiotyków — produkcja staje się więc zarówno bardziej opłacalna, jak i ekologiczna. Wyciąg z czosnku jest bezpieczny w użytkowaniu, niedrogi, a także łatwy w stosowaniu. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i nie zatyka poideł, a także bardzo łatwo miesza się z każdą paszą. Nie zmienia też znacząco smaku wody i pokarmu, dzięki czemu zwierzęta chętnie piją wodę oraz jedzą paszę wzbogaconą dodatkową substancją.

Pamiętajmy jednak, że czosnek suszony, granulowany lub o mało intensywnym zapachu nie posiada tak silnych właściwości leczniczych.

abc

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 6 (297) 10 czerwca 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB