środa, 21 kwietnia 2021

Zalecane odmiany rzepaku

2015-06-18 09:00:00 (ost. akt: 2015-06-17 08:26:23)

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

W bieżącym roku do Krajowego Rejestru wpisano 14 nowych odmian rzepaku ozimego. Wszystkie są odmianami mieszańcowymi: Alvaro KWS, Amazon, Anderson, Atora, DK Exalte, DK Exedo, DK Exsor, Kuga, Mentor, Nimbus, SY Alistorm, SY Florida, SY Medal, Thure. Wśród nowych odmian dwie z nich są odporne na kiłę kapusty — Mentor i SY Alistorm oraz jedna to odmiana półkarłowa — Thure.

W polskim rejestrze znajduje się obecnie około 100 odmian rzepaku ozimego, pochodzących zarówno z hodowli polskich jak i zagranicznych. Wśród odmian rzepaku ozimego można wyróżnić odmiany populacyjne oraz odmiany mieszańcowe, które wykazują się większym potencjałem plonowania i mniejszymi wymaganiami glebowymi.


4-letnie wyniki doświadczeń


Szeroka gama odmian w Krajowym Rejestrze (KR) może stwarzać trudności przy wyborze odpowiedniej odmiany dla konkretnych warunków gospodarowania. Pomocne w tym może być Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO), które dostarcza wielu cennych informacji o wartości gospodarczej odmian wpisanych do KR. Jednym z podstawowych zadań PDO jest również tworzenie Listy Zalecanych Odmian (LZO) w poszczególnych rejonach Polski. Tworzy się je w oparciu o co najmniej 4-letnie wyniki doświadczeń odmianowych składających się z 2-letnich badań wartości gospodarczej odmian (WGO) w procesie rejestracyjnym odmiany oraz 2-letnich doświadczeń w ramach PDO. W szczególnych przypadkach, gdy odmiana uzyskała bardzo dobre wyniki w 2-letnich badaniach urzędowych WGO w procesie rejestracyjnym oraz potwierdziła je w trakcie jednorocznych doświadczeń PDO, możliwa jest jej wstępna rekomendacja już po trzech latach badań jako „wstępnie rekomendowana”. LZO jest ustalana i zatwierdzana po szczegółowej analizie wyników prowadzonych doświadczeń w ramach PDO przez Wojewódzki Zespół Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego.

Każdego roku udział poszczególnych odmian na liście jest weryfikowany. Odmiany nie sprawdzające się w badaniach w kolejnych latach zostają z listy skreślane ustępując miejsca nowym o wyższym i stabilniejszym plonowaniu.

Większa wiedza to mniejsze ryzyko


Wprowadzenie do uprawy nowej, nie sprawdzonej w konkretnych warunkach odmiany niesie ze sobą pewne ryzyko zwłaszcza, gdy nie znamy jej reakcji na różne warunki siedliskowe i czynniki agrotechniczne.

LZO wskazuje rolnikowi odmiany najbardziej przydatne do uprawy w warunkach klimatyczno-glebowych danego województwa. Umożliwia dokonanie właściwego wyboru najwartościowszych odmian.

Poniżej w tabeli przedstawiono odmiany rzepaku ozimego zalecane do uprawy na terenie woj. warmińsko- mazurskiego. Dane w tabeli zawierają również informacje dotyczące plonowania odmian w kraju w 2014 roku, oraz informacje o ich przezimowaniu w 2013 i 2014 roku. Przedstawione wyniki pochodzą z wielu doświadczeń przeprowadzonych w kraju na podstawie opracowań Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU).

Dla województwa mazowieckiego Lista Zalecanych Odmian rzepaku ozimego nie została określona.

mgr Małgorzata Gazda, COBORU SDOO we Wrócikowie


Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 6 (297) 10 czerwca 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Robert #1840003 | 80.82.*.* 21 paź 2015 09:36

    A czy mają Państwo jakieś zdanie na temat odmian Clearfield: http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/pl /clearfield_1/clearfield_startpage.html ? Chciałbym zastosować tę technologię uprawy z nasionami z odmian Clearfield w przyszłym roku i szukam rzetelnej opinii.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz