środa, 12 maja 2021

Po co rolnikom drony? Dowiesz się podczas Dni Pola we Wrócikowie

2015-06-12 13:00:00 (ost. akt: 2015-06-11 15:38:27)

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Impreza pod hasłem "Dni Pola" odbędzie się już 26 czerwca we Wrócikowie pod Olsztynem. Jak co roku będzie to okazja do wysłuchania ciekawych wykładów, spaceru po poletku doświadczalnym, zdobycia wiedzy o zalecanych odmianach, o bieżących zagrożeniach i polecanych rozwiązaniach.

Stacja Doświadczalna Oceny Odmian we Wrócikowie na co dzień wykonuje zadania porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego dla województwa warmińsko-mazurskiego i realizuje plany badawczo-doświadczalne Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych (COBORU). Stacja co roku ustala listy zalecanych do uprawy odmian na terenie województwa, zajmuje się również prowadzeniem usługowej działalności doświadczalnej na potrzeby ośrodków naukowych oraz podmiotów związanych z rolnictwem. Podczas organizowanych co roku Dni Pola rolnicy mają okazję obejrzenia poletek doświadczalnych, mogą porównać rośliny na poletkach z tymi, które mają we własnych gospodarstwach.

We Wrócikowie rok temu zwiedzający mogli zmierzyć w cięciu pnia na czas i rzucie podkową
Fot. Anna Uranowska
We Wrócikowie rok temu zwiedzający mogli zmierzyć w cięciu pnia na czas i rzucie podkową

Konsultacje ze specjalistami, wspólny spacer po polach doświadczalnych oraz wykłady czekają na zwiedzających. — Gościem specjalnym we Wrócikowie będzie profesor Krzysztof Matkowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. To wybitny fitopatolog, który przedstawi zebranym ciekawy wykład połączony z prezentacją — zachęca Henryk Pastuszek, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie. — Osoby zainteresowane będą miały okazję do konsultacji z ekspertem i uzyskania fachowej porady popartej wieloletnim doświadczeniem naukowym.

Oprócz wykładów i prezentacji, zwiedzających na pewno zainteresuje dron, który podczas ładnej pogody będzie latał nad polami. Będzie to okazja do rozważań dotyczących zastosowania dronów w rolnictwie, ponieważ okazuje się, że loty nad polami są bardziej skuteczne i mogą przynieść rolnikom dużo więcej informacji niż zwykły spacer po użytkach i obserwowanie pól z poziomu ziemi. Choć drony w rolnictwie są nowością, sposobów ich wykorzystania jest sporo. Rolników, którzy odwiedzą Wrócikowo podczas Dni Pola, na pewno zainteresuje perspektywa uproszczenia pracy i szybszego wykrycia chorób roślin.

Mapa dojazdu
Mapa dojazdu
Na Dniach Pola nie zabraknie specjalistów z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz przedstawicieli firm prezentujących najnowsze odmiany nasion oraz środków ochrony roślin. Impreza we Wrócikowie odbędzie się 26 czerwca. Tego samego dnia w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Ruskiej Wsi będzie można skorzystać z Dnia Otwartego i porozmawiać ze specjalistami. Tydzień wcześniej, 19 czerwca odbędą się Dni Pola w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Rychlikach. Tam również nie zabraknie wykładów, prelekcji oraz możliwości obejrzenia roślin doświadczalnych na żywo na poletkach.

abc

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 6 (297) 10 czerwca 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB